Miasto zaprezentowało szczegółowy koncepcję zagospodarowania nowego Parku Nadrzecznego, w którego skład wejdą m.in. plaże, kładki nad Bystrzycą, amfiteatr oraz ścieżki spacerowe i rowerowe.
Park Nadrzeczny powstanie w dolinie rzeki Bystrzyca, rozciągającej się po stronie południowej, pomiędzy ulicą Żeglarską a mostem kolejowym nad ulicą Janowską po stronie północnej. W koncepcji uwzględniono wykorzystanie naturalnych materiałów przy projektowaniu głównych obiektów (sceny, amfiteatru, kładek), urządzeń rekreacyjnych oraz elementów małej architektury.
Ścieżki rowerowe i spacerowe
Na całej długości Parku zaprojektowano 7,5 km ścieżek spacerowych dla pieszych z nawierzchnią mineralną oraz 7,5 km ścieżek o nawierzchni asfaltowej dla rowerzystów. Po obu stronach rzeki, powstaną ścieżki rekreacyjne przeznaczone dla spacerowiczów i biegaczy, z pomostami dla wędkarzy i kajakarzy.
Kładki nad Bystrzycą
W koncepcji wyznaczono 7 kładek usytuowanych głównie w miejscach lub w pobliżu obecnie istniejących przejść, a także w nowych lokalizacjach. Głównym ich celem jest połączenie położonego obok osiedla Nałkowskich z doliną Bystrzycy i Parkiem.
Park Nadrzeczny w Lublinie
Park Nadrzeczny w Lublinie
Ruiny dawnego młyna jako amfiteatr
Zachowane na wschodnim brzegu Bystrzycy ruiny dawnego młyna zostaną wykorzystane do zlokalizowania sceny z zapleczem i amfiteatrem wkomponowanym w naturalne zbocze. Będzie to przestrzeń dla wydarzeń kulturalnych i znacząca atrakcja turystyczna nowego parku.
Park Nadrzeczny w Lublinie
Plaże dla mieszkańców
Dwie plaże trawiaste (po zachodniej i wschodniej stronie Bystrzycy) z istniejącą naturalną zielenią łąkową to zielone tereny rekreacyjne. Po stronie zachodniej łąka graniczyć będzie z terenowym amfiteatrem i z wodnym placem zabaw. Znajdzie się tam też boisko do siatkówki, miejsca zabaw zręcznościowych i drewniane, wypoczynkowe elementy architektoniczne.
Gastronomia i punkty widokowe
Cztery wykonane z drewna punkty gastronomiczne wpasują się w krajobraz przyrodniczy. Ich kształty wzorują się na elementach środowiska naturalnego i pomyślane są jako miejsca spotkań i zabaw. W Parku oznaczonych zostanie także 8 punktów widokowych. Komfort dla korzystających z parku zapewni wyposażenie w małą architekturę ławki, kosze, stojaki na rowery oraz zaplecze sanitarne.
Park Nadrzeczny w Lublinie
Park Nadrzeczny w Lublinie
Park Nadrzeczny w Lublinie
Na Park Nadrzeczny trochę poczekamy
Realizacja Parku Nadrzecznego, ze względu na jego rozległy obszar i zakres inwestycji liczący ponad 70 hektarów, zaplanowano etapami, których rozmiar określą fundusze pozyskiwane z programów zewnętrznych skierowanych na ochronę środowiska naturalnego oraz z planów adaptacji do zmian klimatu.
W koncepcji wydzielono 24 etapy realizacji, które w miarę możliwości finansowych można łączyć i w ten sposób zmniejszać ich ilość. Szacunkowy koszt inwestycji to ponad 90 mln zł.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS