W gminie Biała w listopadzie zostanie odsłonięta piąta i jednocześnie ostatnia tablica dedykowana mieszkańcom, którzy walczyli o wolną Polskę w latach 1914 – 1921. Mieszkańcy tej gminy uczestniczyli w ankietach, organizatorzy projektu „Ocalmy od zapomnienia – świadectwo patriotyzmu przodków” starali się do nich dotrzeć w różny sposób.
Pomysłodawcą projektu był w 2018 roku wójt gminy Biała Aleksander Owczarek, a wiązało się to z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Najpierw było wypełnianie ankiet, były telefony, które osoby przychodziły nawet osobiście. Już po odsłonięciu tych tablic w 2018 roku niektórym się przypomniało, że nie zgłosiły, a miały w domu takie osoby, które walczyły o niepodległość. – mówi nam Katarzyna Pichlińska, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Białej.
W projekt zaangażował się też Damian Orłowski, nauczyciel historii w szkołach w Białej i Naramicach:
Udało nam się zrealizować ciekawy projekt, który pozwoli ocalić od zapomnienia mieszkańców gminy Biała, którzy walczyli o niepodległość Polski, czyli ponad sto lat, głównie w wojnie polsko-bolszewickiej. Udało się odsłonić cztery tablice. Trzy znajdują się na cmentarzach w Białej, Naramicach i Łyskorni, a jedna w Kopydłowie. Udało nam się wydać na stulecie Bitwy Warszawskiej biuletyn, który opisuje historie mieszkańców gminy Biała zaangażowanych w walkę o niepodległość. Został nam jeden punkt do zrealizowania. To będzie tablica dla tych, którzy dali największą daninę, czyli własne życie za ojczyznę. Ci ludzie upamiętnieni w Naramicach, Łyskorni i Białej i Kopydłowie wojnę przeżyli i tutaj umarli. Teraz chcemy uhonorować tych, którzy zginęli na polach bitew głównie wojny polsko-bolszewickiej, wielkie żniwo zbierały też choroby, żołnierze umierali też ranni w szpitalach.
Odsłonięcie ostatniej tablicy w gminie Biała w tym projekcie odbędzie się 11 listopada.
Posłuchaj rozmowy z dyrektorką GOKiS-u Katarzyną Pichlińską:
Posłuchaj rozmowy z historykiem Damianem Orłowskim:
Na ten temat informowaliśmy wcześniej tutaj:
Upamiętnienie udziału mieszkańców Gminy Biała w walkach o Niepodległą
Fot. Gmina Biała
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS