A A+ A++

Jednak mimo nowych inwestycji w urządzenia kontrolujące prędkość pojazdów, w porównaniu do innych krajów Europy, na kierowców w Polsce czyha niewiele takich „pułapek”. Jeśli obecnie na polskich drogach działa 587 fotoradarów, to we Włoszech, gdzie ich zagęszczenie okazuje się największe, jest ich blisko trzynastokrotnie więcej. Jak podaje Yanosik, liczba działających przy włoskich trasach fotoradarów oraz rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle jest bliska 7,5 tys. Na drugim miejscu znajdują się drogi w Wielkiej Brytanii, przy których nadmiernie spieszącym się kierowcom zdjęcia pstryka 5,3 tys. urządzeń. Na podium znajdują się jeszcze Niemcy z liczbą 4,9 tys. fotoradarów, a na kolejnych miejscach radarowego rankingu uplasowały się Francja (ponad 3,6 tys. urządzeń) oraz Szwecja (nieco ponad 2 tys.). Polska została sklasyfikowana dopiero na 13. miejscu, za Czechami, gdzie fotoradarów jest pół setki więcej niż nad Wisłą. Na ostatnim miejscu liczącej 33 kraje listy umieszczono Irlandie z 3 fotoradarami. 7. od końca jest Słowacja, gdzie działa ich niewiele ponad pół setki. Ponad sto jest za to na Łotwie, przeszło półtorej setki pilnuje dróg w Bułgarii.

Według raportu Yanosika, także mandaty w Polsce, mimo podniesienia stawek od początku obecnego roku, są znacznie niższe od obowiązujących w krajach znacznie surowiej oceniających występki zmotoryzowanych. Jeśli w Polsce najwyższa kara to równowartość ok. 530 euro za przekroczenie prędkości o ponad 70 km/h ponad dozwolony limit, To w Wielkiej Brytanii za jazdę o przeszło 50 km szybciej niż dopuszczają przepisy trzeba zapłacić nawet 5,5 tys. euro. Z kolei we Francji kierowców, którzy przekroczyli prędkość o więcej niż 50 km/h, karze się mandatem w wysokości 1,5 tys. euro. W Niemczech to samo przewinienie kosztuje 560 euro, w Austrii 500 euro. W Szwecji przekroczenie limitu o 20 km/h kosztuje już 280 euro. – Dla porównania: w Polsce jazda o ponad 50 km/h więcej ponad dozwoloną prędkość kosztuje kierowcę 1,5 tys. zł (około 318 euro), przy czym wcześniej było to od 400 do 500 zł – informuje Yanosik. W Polsce najwięcej fotoradarów znajduje się w województwie mazowieckim (105), wielkopolskim (54) oraz pomorskim (44). Najmniej mierników jest w województwie opolskim (12), świętokrzyskim (16.) oraz kujawsko-pomorskim (21).

Według d … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł[Akt Prawny] Zarządzenie Nr 1163/2022 Burmistrza Miasta Mrągowa z dnia 31 marca 2022 r. w sprawie zmian w budżecie Gminy Miasto Mrągowo na 2022 r.
Następny artykuł[Akt Prawny] Zarządzenie Nr 1164/2022 Burmistrza Miasta Mrągowa z dnia 31 marca 2022 r. w sprawie harmonogramu realizacji budżetu Gminy Miasto Mrągowo na rok 2022