A A+ A++

W Libiążu działała szkoła szybowcowa. O tych czasach przypominają czarno-białe zdjęcia oraz ulica Szybowcowa.

Kandydaci na przyszłych pilotów zgromadzeni przy szybowcu “Wrona”, fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

W 1936 roku powstał Klub Szybowcowy Podokręgu Związku Strzeleckiego Śląsk – Szkoła Szybowcowa w Libiążu. Mieścił się w budynku mieszkalnym z zabudowaniami gospodarczymi na Kolonii Leśniowa. Loty odbywały się z południowo-wschodniego stoku Pańskiej Góry. U podnóża jeden z miejscowych cieśli wybudował hangar mogący pomieścić 10 szybowców. Mieścił się tam też warsztat naprawczy. Kierownikiem został Mieczysław Wójcik.

Do Libiąża trafiło osiem szybowców Wrona i dwa Salamandra. Po wylądowaniu szybowiec stawiano na specjalny wózek i transportowano go z użyciem konia ponownie na start. Przed wojną w Libiążu wyszkolono około dwustu pilotów. Instruktorem i szefem wyszkolenia był por. Józef Urbański. W trakcie wojny zginął na Zachodzie.

Po wkroczeniu Niemców okupanci przejęli szkołę. Szkolili w niej młodzież wcieloną do Hitlerjugend. Została sprowadzona wyciągarka, by loty mogły być dłuższe. Niemcy nie zniszczyli sprzętu, więc szkoła szybowcowa mogła wznowić działalność. Działała do 1954 roku. Do 1980 roku w mieście funkcjonowała modelarnia. Obecnie o tych lotniczych tradycjach w Libiążu przypomina ulica Szybowcowa.

Więcej o tych czasach można przeczytać w wydanej dwa lata temu książce „Skrzydła nad Libiążem. Historia Szkoły Szybowcowej” autorstwa Ludwika Łapuszka i Marty Łapuszek.

Obejrzyjcie przedwojenne zdjęcia prezentujące szybowce nad Libiążem ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDark Souls II Lady Eleanor Save PC
Następny artykułDworczyk: Do Polski przyleciało 5 samolotów z Kabulu