Dzięki niemu uchodźcy otrzymują komplet informacji, które pomogą im w zaadaptowaniu się w Lesznie – mówi wiceprezes Fundacji Karolina Łączek.
Dowiedzą się, jakie pierwsze kroki w Lesznie postawić, czyli gdzie wystąpić na przykład o 300 plus, gdzie wystąpić o wydanie stosownych dokumentów, co z PESELEM. Chodzi o te wszystkie informacje potrzebne do życia w Lesznie. W punkcie działają cały czas wolontariusze, którzy mówią w języku ukraińskim i rosyjskim. Pamiętajmy, że połowa uchodźców mówi tylko w języku rosyjskim. My działamy cztery godzinny dziennie od poniedziałku do piątku z wyjątkiem czwartku. W tym dniu uchodźcy mogą korzystać z pomocy punktu od 14.00 do 17.00
– dodaje Karolina Łączek.
Każdego dnia z pomocy punktu informacyjnego Fundacji Leszno dla Ukrainy korzysta ponad 50 uchodźców.
Warsztaty dla polskich i ukraińskich dzieci zorganizuje w czasie ferii Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Zainteresowani mogą już się zgłaszać. Warsztaty odbędą się w ramach corocznej akcji Zima w Zamku – mówi rzeczniczka CK Zamek Anna Szamotuła.
W drugim tygodniu ferii, czyli na początku lutego, zapraszamy również dzieci z Ukrainy, które mieszkają w Poznaniu do wzięcia udziału w naszych warsztatach. Od 6 do 10 lutego będzie można wziąć udział w warsztatach “gliniane cuda”. 10 lutego poznamy kulisy bajek na walizkach, wtedy zobaczymy spektakl “Bajki na walizkach”, a 11 lutego będzie potańcówka w Zamku. Wszystko to dla dzieci w wieku od 7 do 11 lat
– dodaje Anna Szamotuła.
Program stworzono w oparciu o dofinansowanie z UNICEF. Szczegóły można znaleźć na stronie Zamku. Tam też w zakładce “dla Ukrainy” są najświeższe informacje na temat pozostałych inicjatyw dla Ukraińców mieszkających w Poznaniu.
Na murze cmentarza żydowskiego w Kaliszu powstała lustrzana mandala autorstwa artysty z Ukrainy. Została ułożona z dziesiątków tysięcy kawałków luster na powierzchni 50 metrów kwadratowych.
Mural zdobią też ornamenty z kwiatów i elementów nawiązujących do trzech narodowości żyjących w przeszłości w Kaliszu – polskiej, żydowskiej i ukraińskiej. Jak podkreśla artysta Ruslan Kolmykov, przesłaniem pracy jest pokój, miłość i zgoda bez względu na pochodzenie i poglądy szczególnie teraz, w obliczu wojny w Ukrainie.
Mandala o każdej porze dnia i nocy wygląda inaczej. W lustrach odbijają się: słońce, cienie, światła ulicy.
Artysta ostatnie 13 lat pracował w Kijowie, skąd w marcu, po wybuchu wojny w Ukrainie, przyjechał do Kalisza z dziećmi swoich przyjaciół. Przez 20 dni był pod rosyjską okupacją. Po przyjeździe do Kalisza nawiązał współpracę ze stowarzyszeniem, które pomogło mu kontynuować artystyczną działalność.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS