Pomnik Żołnierzy Armii Krajowej odsłonięto w piątek w Lesznie (wielkopolskie). W liście skierowanym do uczestników uroczystości prezydent RP Andrzej Duda wskazał, że żołnierze AK „byli to najlepsi synowie i córki Rzeczypospolitej”.
„Byli to najlepsi synowie i córki Rzeczypospolitej”
Odsłonięcie Pomnika Żołnierzy Armii Krajowej odbyło się w piątek w południe. Uroczystość poprzedziła Msza św. w intencji Żołnierzy Armii Krajowej poległych w walce za Ojczyznę. Monument poświęcony pamięci żołnierzy AK stanął u zbiegu ulicy Adama Mickiewicza i alei Juliusza Słowackiego.
W trakcie uroczystości odczytano list, który do jej uczestników skierował prezydent Andrzej Duda. Prezydent przypomniał, że we wrześniu 1939 r. Polskę spotkała jedna z największych tragedii w historii.
Niemiecka III Rzesza oraz sprzymierzony z nią Związek Sowiecki najechały Rzeczpospolitą niosąc jej obywatelom śmierć, zniszczenie i ogrom cierpień. Nie było miejscowości, nie było nawet jednej rodziny, która nie odczuła strasznych skutków tamtej wojny i brutalnego zniewolenia. Także tu, w Lesznie, Polacy byli rozstrzeliwani, masowo wysiedlani, zmuszani do pracy niewolniczej i szykanowani przez okupanta, który dążył do ponownej germanizacji miasta
—zaznaczył prezydent.
Wskazał, że mimo upływu 81 lat należy powracać pamięcią do tamtych wydarzeń i starać się postępować tak, aby nic podobnego nie zdarzyło się ponownie.
Pragniemy też stale wypełniać obowiązek pamięci wobec tych, którzy wtedy zginęli – tylko dlatego, że byli Polakami, zwykłymi ludźmi, którzy chcieli żyć w spokoju w rodzinnym mieście, we własnej Ojczyźnie. Przede wszystkim jednak mamy wieczny dług wdzięczności i czci wobec tych, którzy w imię Boga, honoru i Ojczyzny nie szczędzili żadnej ofiary, aby osłonić swoich rodaków przed aktami ludobójstwa, rabunkami i poniżeniem, przed odebraniem nam tożsamości, pamięci i duszy, aspiracji i marzeń o wolności
—napisał prezydent.
Zaznaczył, że w pierwszej kolejności dotyczy to żołnierzy, którzy po zakończeniu wojny obronnej 1939 r. kontynuowali podziemną walkę w skrajnie trudnych warunkach okupacji.
Byli to najlepsi synowie i córki Rzeczypospolitej, którzy najpierw pod sztandarem Związku Walki Zbrojnej, a następnie w szeregach Armii Krajowej utworzyli zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego – największą i najaktywniejszą w okupowanej Europie konspiracyjną formację wojskową
—podkreślił.
Prezydent przypomniał, że nieustępliwa, mężna walka tysięcy żołnierzy tej formacji „na froncie wojny informacyjnej, w ramach działań wywiadowczych i dywersyjnych, podczas brawurowych akcji zbrojnych, potyczek i bitew stanowi jedną z najchlubniejszych kart w dziejach polskiego oręża”.
Niech u stóp tego pomnika gromadzą się wszyscy, którzy chcą podtrzymywać pamięć o ich ofiarności i niezłomnej wierności Rzeczypospolitej Niepodległej
—dodał.
Prezydent podziękował w liście także Działaczom Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – inicjatorom pomnika, a także wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do jego powstania, w tym przedstawicielom Ministerstwa Obrony Narodowej oraz władzom samorządowym Miasta Leszna.
List odczytał minister Andrzej Dera. Po uroczystości organizatorzy wydarzenia zaplanowali piknik wojskowy na terenie przyległym do alei Juliusza Słowackiego, połączony z ekspozycją sprzętu wojskowego i poczęstunkiem wojskową grochówką.
„Żołnierze AK byli bohaterami naszej wolności”
Żołnierze Armii Krajowej byli bohaterami naszej wolności – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w liście skierowanym do uczestników piątkowej uroczystości odsłonięcia Pomnika Żołnierzy Armii Krajowej w Lesznie (woj. wielkopolskie).
Szef rządu podkreślił w liście, że „żołnierze Armii Krajowej byli bohaterami naszej wolności”, a godne upamiętnienie ich dokonań jest naszym wspólnym obowiązkiem.
Premier przypomniał, że Ziemie Wielkopolskie, choć wcielone bezpośrednio do III Rzeszy, były istotnym ośrodkiem polskiego oporu wobec najeźdźcy.
Mimo zaprowadzonego przez Niemców terroru, powstały tu liczne i dobrze zorganizowane struktury konspiracyjne, by wymienić chociażby Inspektorat Leszno Armii Krajowej. Mieszkańcy tej ziemi nie tracili nadziei na wyzwolenie i odzyskanie upragnionej niepodległości. Angażowali się w działalność podziemną i walkę zbrojną. Przysięgali +być wiernym Ojczyźnie, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił – aż do ofiary życia+. Wielu z nich zapłaciło za to najwyższą cenę, czego dojmującym dowodem jest śmierć z rąk okupanta wszystkich kolejnych komendantów tutejszego Obwodu AK
—napisał.
Dodał, że „Żołnierze naszej wolności nie złożyli broni także po zakończeniu wojny; doświadczali komunistycznych prześladowań, więzienia i śmierci”.
Dlatego na pomniku, który dziś odsłaniamy, obok dat 1939 i 1945, znajduje się także rok 1956. Przez blisko pół wieku ich bohaterstwo, czyny i zasługi bojowe usiłowano wymazać ze świadomości Polaków. Wolna Polska o nich pamięta
—podkreślił.
Premier podziękował również w liście wszystkim, którzy „przyczyniają się do upowszechniania wiedzy o tej karcie naszych dziejów”.
Dziękuję Państwu za zaangażowanie w to dzieło. Wszystkich uczestników uroczystości odsłonięcia pomnika AK w Lesznie zapewniam o moim najwyższym szacunku
—napisał Morawiecki.
kk/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS