Szpitale powiatowe, oświata i finanse JST – to trzy najważniejsze tematy, z którymi będzie mierzył się Konwent Powiatów Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Czy w nowej kadencji przewidywane są jakieś zmiany w jego funkcjonowaniu? Zapytaliśmy Jarosława Matłacha, przewodniczącego Konwentu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, starostę Szczycieńskiego.
Rozpoczęła się nowa kadencja samorządowa a wraz z nią także kadencja Konwentu Powiatów. Jakie tematy będą w niej dominujące?
Przede wszystkim sytuacja szpitali powiatowych. W dalszym ciągu pozostają one w bardzo trudnym położeniu. Moi koledzy starostowie zgłaszają problem niedoszacowania punktów za usługi i podwyżek, które już za nami. Obecnie utrzymanie szpitali powiatowych jest naprawdę trudne ze względu na wydatki bieżące. Drugą niemniej ważną kwestią są aktualne prace nad ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że jeśli ta ustawa zostanie uchwalona, to nie będzie obowiązywała przez chwilę, ale zostanie z nami na długo. Dlatego chcemy wypracować takie rozwiązani, aby samorządy nie były poszkodowane przez żadną reformę. Nie można też oczywiście pominąć oświaty, w której wydatki też są mocno niedoszacowane.
W kwestii ustawy o dochodach środowisko samorządowe jest dość zgodne i zgłasza swoje obawy
Wszyscy widzimy, że koszty bieżącego utrzymania jednostek samorządu terytorialnego szybko i znacznie rosną, ale niestety nie widzimy odzwierciedlenia tego w budżecie. Głos samorządów musi być słyszalny a wyliczenia muszą być sprawiedliwe. Powiaty nie mają za wiele dochodów własnych, dlatego bardzo liczymy na to, by udział w podatku PIT i CIT był dla nas znaczący. Tylko wtedy będziemy mogli funkcjonować bez zastrzeżeń.
Sytuacja szpitali powiatowych to też temat, który przewija się od lat choć wydawać by się mogło, że coś w tej kwestii drgnęło – odbyło się spotkanie samorządowców i dyrektorów szpitali z ministrą zdrowia, jesteśmy u progu wypłacenia pieniędzy z KPO. Czy Pana zdaniem są realne szanse na zmianę sytuacji?
Inwestycja w szpitale powiatowe to jedno zagadnienie, ale ich bieżące utrzymanie to coś zupełnie innego. Wiele powiatów jest przygotowanych na pozyskanie środków z KPO, czyli na nowe inwestycje, ale z naszej perspektywy każda nowa inwestycja rodzi też mnóstwo wydatków. Chcąc to zbilansować niezbędne jest określenie formuły pomiędzy wydatkami samorządów a otrzymywanymi środkami.
Czy jako przewodniczący Konwentu Powiatów planuje Pan jakiego zmiany w jego funkcjonowaniu?
Naszym priorytetem będą regularne spotkania. W każdym miesiącu z koleżankami i kolegami starostami spotykamy się online, natomiast raz na kwartał nasze spotkania będą odbywały się stacjonarnie. Chcemy, aby nasze Konwenty były bardziej urozmaicone, dlatego planujemy na nasze spotkania zapraszać gości, ekspertów w danych dziedzinach. Myślę, że to pomoże w lepszej wymianie doświadczeń i zdobywaniu nowej wiedzy.
A co będzie dla Pana największym wyzwaniem?
Jestem starostą już piątą kadencję i nigdy nie sądziłem, że zostanę przewodniczącym Konwentu. Dla mnie to wielki rozwój osobisty a dużym wyzwaniem będzie dla mnie to, żeby sprostać wyzwaniu, jakie stawiają mi koledzy i koleżanki starostowie. To dla mnie bardzo ważne, by mieli poczucie, że mają się gdzie zgłosić ze swoimi problemami i że zawsze wspólnie będziemy się starali je rozwiązać.
Jakie tematy zostaną poruszone podczas najbliższego posiedzenia Konwentu?
Nasze najbliższe spotkanie online odbędzie się w poniedziałek [05.08.2024r.] i na pewno będziemy dyskutować o podziale środków z rządowego programu dróg. Zakończyliśmy też rozmowy z dyrektorem Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie ostatnich podwyżek.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS