– Było najpiękniejszym i najbardziej dorodnym – załamują ręce mieszkańcy Krzeszowic na widok powalonego drzewa na rynku w Krzeszowicach.
Katalpa (surmia) rosła przy rynku – drzewo było jednym z symboli miasta. W jego cieniu odbywały się koncerty, targi, podczas piłkarskich rozgrywek organizowano strefę kibica. – Dzieci nazywały je drzewem fasolkowym ze względu na charakterystyczne owoce – mówi Kacper Ropka z Krzeszowic.
Krzeszowice. Drzewo rosło przy rynku, było jednym z symboli miasta. Google Maps
W Krzeszowicach można smażyć jajecznicę na rynku. Nawałnica wyrwała drzewo, które dawało ochłodę
Drzewo, które nie przetrwało burzy w Krzeszowicach, rosło kilka kroków od miejsca, w którym Kacper Ropka pod koniec czerwca usmażył jajecznicę. Zrobił to na rozgrzanej płycie rynku. – Chciałem pokazać, do czego prowadzi wszechobecna betonoza i że temperatury są tak wysokie, że na betonowej patelni można smażyć jajecznicę – mówił “Wyborczej”. I podkreślił: – Wiem, że rynek w Krzeszowicach nie jest całkowicie pozbawiony drzew i wygląda lepiej niż place w Kutnie czy Wadowicach. Jednak i tu jest wiele miejsc, gdzie drzew nie ma w ogóle, a te, które są w okolicy, powoli usychają – podkreśla.
Smażenie jajecznicy na rozgrzanej płycie rynku w Krzeszowicach Kacper Ropka
Burza na Podhalu
Burza spowodowała także szkody m.in. w Nowym Targu, Szaflarach, Zaskalu, Rabie Wyżnej czy Waksmundzie. Silny wiatr powalił dziesiątki drzew, które uszkodziły m.in. linie wysokiego napięcia.
Tylko w Nowym Targu około północy tysiące mieszkańców straciło zasilanie elektryczne we własnych domach. Pogotowie energetyczne do godzin porannych usuwało awarie na terenie Podhala.
Betonoza w miastach
Polska dusi się w upale, Polska tonie w ulewach. To z jednej strony efekt groźnych zmian klimatycznych, z drugiej zamiłowania do pokrywania betonem, kostką, asfaltem niemal każdego metra kwadratowego ziemi. Skutki odczuwamy na własnej skórze. Redakcje “Wyborczej” przygotowały cykl artykułów, które opisują to zjawisko, ale także pokazują, jak rozbudowywać nasze miasta w ekologiczny zrównoważony sposób. Czytajcie teksty z cyklu “Polska betonoza”.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS