A A+ A++

Władze miasta, na ostatniej sesji, przedstawiły radnym działania dotyczące szczepień oraz statystyki dotyczące zgonów w Krośnie i powiecie. Okazuje się, że w tym roku zmarło o wiele więcej mieszkańców niż w tym samym okresie w ub. roku.

Temat został poruszony pod koniec sesji, w punkcie obejmującym wolne wnioski i zapytania. O zlecone działania i organizację punktów szczepień zapytał prezydenta Robert Hanusek. Sprawą interesował się też Marcin Niepokój i Witold Skiba.

Wiceprezydent Bronisław Baran tłumaczył, że w mieście szczepienia zaczęły się od tzw. szczepień populacyjnych. – Do ich przeprowadzenia zgłosiły się działające w Krośnie niepubliczne ZOZ-y: Specmed, S.A. Med, Eskulap – wyliczył.

Dodał, że ostatnio dołączył punkt prowadzony przez Centrum Medyczne Medyk z Rzeszowa.

Miasto, zgodnie ze zobowiązaniem przez wojewodę, ma stworzyć punkty szczepień masowych. Władze Krosna wskazały trzy lokalizacje – dwa Dzielnicowe Domy Ludowe oraz halę sportową przy ul. Bursaki.

Po analizie statystyk wyszczepienia (krośnieński sanepid podaje, że zaszczepionych jest ok. 20 procent mieszkańców Krosna i powiatu krośnieńskiego) uznano jednak, że aż tylu punktów nie potrzeba. – Biorąc pod uwagę liczbę punktów szczepień, wystarczy 20 tygodni do zaszczepienia wszystkich mieszkańców – tłumaczył Bronisław Baran.

Ostatecznie rzeszowski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia skontrolował pod kątem utworzenia masowego punktu szczepień dwie lokalizacje – Dzielnicowy Dom Ludowy w dzielnicy Białobrzegi (będzie go prowadzić Eskulap) oraz halę sportową przy ul. Bursaki (Specmed). Obie zostały zaakceptowane. Wkrótce mają rozpocząć działanie.

Wiceprezydent Baran zaznaczał, że miasto jest gotowe na otwarcie większej liczby punktów szczepień. Angażujemy się w ich otwarcie, bo chcielibyśmy, żeby jak największa liczba mieszkańców Krosna zaszczepiła się bez konieczności wyjeżdżania i dłuższego okresu oczekiwania – mówił.

Zapewnił, że samorząd chce zachęcać mieszkańców do szczepienia się i tworzyć do tego warunki. – To akcja ratująca życie – przekonywał.

Robert Hanusek chciał się poznać aktualne liczby dotyczące zachorowań oraz hospitalizowanych i zmarłych z powodu COVID-19 krośnian.

Bronisław Baran przytoczył dane, według których wzrosła liczba zgonów w Polsce w stosunku do poprzednich lat. – Ze wszystkich województw to Podkarpacie ma największą umieralność, nastąpił wzrost o 32 procent w porównaniu do roku sprzed pandemii.

Wiceprezydent dodał, że sprawdził też statystyki dotyczące Krosna. – W 2020 roku zmarło 565 krośnian, a od 1 stycznia do 25 kwietnia 2021 odnotowano już 234 zgony – mówił. Dodał, że w porównywalnym okresie ub. roku zmarło 166 osób. – Tak więc jest to wzrost o 41 procent.

Autor: Tomasz Jefimow

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMinister zdrowia zapowiadział, że dzieci wracają do szkół po majówce
Następny artykułStrajk Kobiet kontra Lewica – spór się zaostrza. “Wypier…” już nie tylko pod adresem PiS