A A+ A++

IMGW dzisiaj, 15 września, odwołał dla Krakowa i okolic ostrzeżenie trzeciego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Ostrzega jednak przed burzami, które mogą wystąpić dzisiaj wieczorem i w nocy.

Fot. Bogusław Świerzowski / kraków.pl

Burze prognozowane są na dzisiaj, 15 września, od godz. 19.00 do jutra, 16 września, do godz. 1.00. Przewidywane są burze, którym miejscami towarzyszyć będą silne opady deszczu
do 20 mm, oraz porywy wiatru do 70 km/h.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczy Krakowa i okolicznych powiatów. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 75 proc.

Prognoza IMGW na 15 września

Według najnowszych prognoz, zachmurzenie duże i całkowite, na północnym wschodzie i wschodzie większe przejaśnienia, możliwe rozpogodzenia. Opady deszczu, na południu kraju okresami o natężeniu silnym, miejscami burze. Temperatura maksymalna od 13°C na Dolnym Śląsku, około 20°C w centrum, do 25°C na Podlasiu. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, z kierunków północnych.

Przyrosty stanu wód

W związku ze spływem wód opadowych, IMGW wydał ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia dla obszarów zlewni rzek: Soły, Skawy, Skawinki, Rudawy, Wilgi, Prądnika i Szreniawy (małopolskie). Obowiązuje od 15 września, od godz. 09.45 do 16 września, do godz. 11.00. Obserwowany będzie dalszy wzrost poziomu wody, w strefie stanów wysokich, z utrzymującymi się przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych. Dodatkowo na Szreniawie może zostać przekroczony stan alarmowy.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska oceniono na 90 proc.

Aktualną sytuację hydrologiczno-meteorologiczną na obszarze wód w Krakowie można śledzić na stronie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

W Krakowie, dzisiejszej nocy (z 14 na 15 września) w ciągu 6 godzin w regionie największe wzrosty rzek wystąpiły: na Skawince w Radziszowie (170 cm), na Wildze w profilu Kraków-Łagiewniki (165 cm), na Skawie w Zatorze (124 cm). Na godzinę 3.00 rano występowały: 4 przekroczenia stanów alarmowych oraz 9 przekroczeń stanów ostrzegawczych.

Zbiorniki administrowane przez RZGW w Krakowie pracują, magazynując wodę. Wciąż posiadają duże pojemności powodziowe.

W Krakowie fala kulminacyjna na Wiśle spodziewana jest dzisiaj, 15 września, ok. godz. 15.00.

Rzeki i potoki w Krakowie (stan na 15 września, godz. 12.30):

  • Serafa, przy ul. Popiełuszki: poniżej stanu ostrzegawczego, wysokość lustra wody 58 cm
  • potok Rozrywka, ul. Strzelców: poniżej stanu ostrzegawczego, wysokość lustra wody 32 cm
  • potok Kościelnicki, ul. Stopki: przekroczony stan alarmowy, wysokość lustra wody 219 cm
  • Dłubnia, ul. Okulickiego: poniżej stanu ostrzegawczego, wysokość lustra wody 100 cm
  • potok Drwinka, ul. Udzieli: poniżej stanu ostrzegawczego, wysokość lustra wody 22 cm
  • potok Bibiczanka, ul. Witkowicka: poniżej stanu ostrzegawczego, wysokość lustra wody 25 cm

Ostrzeżenia mogą być aktualizowane!

Prosimy o śledzenie komunikatów na bieżąco zamieszczanych na profilach społecznościowych Miasta Kraków oraz miejskich jednostek.

Ostrzeżenie o zagrożeniu osuwiskowym

W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, wzrasta zagrożenie osuwiskowe w województwie małopolskim. Państwowa Służba Geologiczna – Centrum Geozagrożeń, ostrzega o możliwości uruchomienia się osuwisk. Dotyczy to przede wszystkich obszarów, na których tygodniowa suma opadów osiągnie wartość 150 mm na metr kwadratowy lub więcej. Prognozy pokazują, że kolejne 3 dni mogą przynieść ponad 200 mm deszczu w południowej części województwa małopolskiego. IMGW-PIB wydało dla tego rejonu kraju ostrzeżenie trzeciego stopnia.
W przypadku, gdy sumy opadów przez 7 kolejnych dni przekroczą 200 mm, może dojść do uaktywnienia się osuwisk zwietrzelinowych i skalno-zwietrzelinowych, natomiast w przypadku przekroczenia opadu wynoszącego 100 mm, dochodzić może do osuwisk płytszych zwietrzelinowych. Osunięcia mogą być bardzo zarówno dynamiczne, jak i bardzo powolne.

Należy się również spodziewać osuwisk o charakterze erozyjnym, które powstaną w wyniku podcięcia zboczy przez wezbrane rzeki i potoki. Wszystkie przypadki mogą stanowić zagrożenie dla ludzi i powodować straty materialne. Zagrożenie osuwiskowe nie zmaleje od razu po ustaniu opadów deszczu. Procesy osuwiskowe mogą występować z pewnym opóźnieniem w stosunku do opadów, ich intensyfikacja może nastąpić w kolejnych tygodniach. Nasączenie górotworu wodą będzie bardzo duże i w przypadku gdy pojawią się kolejne, nawet niewielkie opady deszczu, mogą one uaktywnić osuwiska.

PSG zaleca zwracanie uwagi na stan gruntu i zgłaszanie informacji o niepokojących ruchach ziemi, pojawianiu się szczelin w gruncie, nawierzchniach dróg, nagłej ucieczce wód w studniach, spękań obiektów budowlanych itp. Najbardziej narażone są obszary, które objęte były ruchami masowymi w przeszłości.


Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa

O zdarzeniach mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi i podjętych działaniach prosimy na bieżąco informować Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa, tel. 12 616 59 99, e-mail: [email protected].


pokaż metkę


Osoba publikująca:

Margerita Krasnowolska


Podmiot publikujący:

Wydział Komunikacji Społecznej


Data publikacji:

2024-09-14


Data aktualizacji:

2024-09-15

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzerwana tama, most zniszczony – turystyka klęskowa dodatkowym problemem.
Następny artykułNie żyje Maria Stanosz – stulatka z Jaźwin