A A+ A++
Tweet

Zdjęcie w tle: NASA/Randy Beaudoin

NASA/Randy Beaudoin

Satelita Sentinel-6 Michael Freilich umieszczony w owiewce ładunku, podczas przygotowań do wyniesienia przez rakietę Falcon 9.

Sentinel-6 Michael Freilich to najnowszy satelita do badania oceanów, który powstał przy współpracy europejsko-amerykańskiej. Zaangażowane były nie tylko NASA i ESA, ale także amerykańska instytucja NOAA – National Oceanic and Atmospheric Administration, Europejska Organizacja Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych EUMETSAT i francuski Państwowy Ośrodek Badań Kosmicznych – CNES.

Główna misja przewidziana jest na 5,5 roku, podczas której Sentinel-6 ma zbierać dane dotyczące poziomu wody w morzach i oceanach, w tym, jaki wpływ na poziom mają zmiany klimatyczne zachodzące na Ziemi. Prędkość podnoszenia się wód w oceanach przyśpieszyła w ciągu ostatnich 20 lat i nadal będzie wzrastać. Może to niekorzystnie wpłynąć na warunki życia na naszej planecie. Zmieni się linia brzegowa, a także wzrośnie liczba powodzi spowodowana przez sztormy i tsunami. Ponadto satelita ma monitorować temperaturę i wilgotność powietrza, w celu ulepszenia modeli klimatycznych oraz prognoz pogody.

Senitnel-6 jest wzorowany na innym satelicie ESA – Copernicus Sentinel-3, a także na francusko-amerykańskich TOPEX/Poseidon oraz Jason 1, 2 i 3. Swoje imię Michael Freilich satelita uzyskał w hołdzie dla Dra Michaela Freilicha, byłego dyrektora dywizji nauki o Ziemi w NASA i adwokata monitorowania oceanów z wykorzystaniem satelitów.

Prócz Sentinel-6 Michael Freilich planowana jest na 2025 r. bliźniacza misja Sentinel-6B, która będzie kontynuowała badania Sentinel-6.

Źródła:

NASA: Preparing the Sentinel-6 Michael Freilich Satellite for Launch, NASA: 5 Things to Know About Sentinel-6 Michael Freilich

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCoraz bliżej opanowania technologii tworzenia dzieci z komórek skóry
Następny artykułEkologiczne zwierzaki-cudaki nagrodzone