A A+ A++

Szczepionka firmy Moderna, znana jako mRNA-4359, wykazuje pozytywne wyniki w testach klinicznych. Oznacza to potencjalny przełom dla osób chorujących na zaawansowanego czerniaka, raka płuc i inne nowotwory lite.

Moderna o krok bliżej przeciwnowotworowej szczepionki mRNA. Obiecujące wyniki pierwszych testów na ludziach
/123RF/PICSEL

Wyniki najnowszych badań pokazują, że jesteśmy o krok bliżej skutecznej szczepionki przeciwnowotworowej. A mowa o środku znanym jako mRNA-4359, opracowanym obecnie przez firmę Moderna, stworzonym z myślą o osobach z zaawansowanymi nowotworami litymi, czyli złośliwymi o litej strukturze histologicznej i ogniskowym rozroście, które rozprzestrzeniły się poza swoje pierwotne miejsce powstania i zazwyczaj wymagają bardziej zaawansowanych form leczenia. 

Leczenie zaawansowanych nowotworów litych aktualnie obejmuje często kombinację różnych terapii, jak chemioterapia, radioterapia, immunoterapia i terapie celowane, dostosowane indywidualnie do potrzeb pacjenta. Szczepionka Moderny, podobnie jak inne z rodzaju mRNA, ma na celu przygotowanie organizmu do rozpoznawania i zwalczania komórek nowotworowych. Jak wykazały wyniki wczesnego badania, może ona stymulować układ odpornościowy, aby pomóc w skuteczniejszym leczeniu choroby.

Szansa na leczenie zaawansowanych nowotworów litych

W pierwszym badaniu na ludziach 19 pacjentom z zaawansowanymi guzami litymi podano od jednej do dziewięciu dawek mRNA-4359. Naukowcy odkryli, że w efekcie guzy nie rosły i u ośmiu z 16 ocenianych pacjentów nie pojawiły się żadne nowe zmiany nowotworowe. Badacze stwierdzili również, że leczenie było “dobrze tolerowane, bez poważnych skutków ubocznych”, więc jest to niezwykle “ważny pierwszy krok” w potencjalnym opracowaniu nowego leczenia osób z zaawansowanym nowotworem.

Wyniki badania zostaną zaprezentowane podczas konferencji Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej w Barcelonie przez głównego badacza z Wielkiej Brytanii, dr Debashisa Sarkera, wykładowcę onkologii eksperymentalnej w King’s College London oraz konsultanta onkologii medycznej w Guy’s & St Thomas’ NHS Foundation Trust. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStraż Miejska ukarała mieszkańca za zaśmiecanie terenu przy garażach na ul. Pasteura
Następny artykułPOWIAT BOCHEŃSKI. Europejski Tydzień Mobilności, dla rowerzystów czekają eko gadżety