A A+ A++

W Miejskim Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Chełmie każdego dnia urywają się telefony, bo seniorzy dopytują o terminy szczepień przeciwko Covid-19. W zeszytach, na listach oczekujących, zapisanych jest dwa tysiące pacjentów. W placówce mogliby szczepić po 80 osób dziennie, ale liczba dostępnych szczepionek ciągle jest niewystarczająca.

– Mój mąż ma 78 lat, a ja 73 – opowiada nasza Czytelniczka, pacjentka MSP ZOZ w Chełmie. – Zapisaliśmy się na szczepienie, gdy tylko ogłosili, że jest taka możliwość, pierwszego dnia. Niektórych znajomych już szczepią albo wyznaczają terminy, a do nas wciąż nikt w tej sprawie nie dzwonił. Gdy już uda się nam dodzwonić do przychodni przy ulicy Wołyńskiej nie potrafią nam podać terminu szczepienia.

W takiej sytuacji jest wielu chełmskich seniorów. Ludzie gubią się już w przekazywanych przez ogólnopolskie media harmonogramach zapisów na szczepienia dla poszczególnych grup osób. Wolą zadzwonić do „swojej” przychodni i tam uzyskać konkretną informację. Ale trudno o konkret, bo są coraz to nowe wytyczne, a szczepionek wciąż za mało. W przychodniach chełmskiego MSP ZOZ – przy ul. Wołyńskiej oraz Połanieckiej – każdego dnia przychodzi lub dzwoni mnóstwo osób w tej sprawie. Są tu trzy punkty szczepień (dwa w przychodni przy ul. Wołyńskiej, jeden w przychodni przy ul. Połanieckiej), a moce przerobowe placówki pozwalałyby szczepić tu 80 osób dziennie. Ale to niewykonalne, bo na chwilę obecną nie ma wystarczającej liczby szczepionek. Dotąd były to dawki dla 30 osób tygodniowo. Tymczasem w przychodni mają spisanych kilka zeszytów z nazwiskami dwóch tysięcy chętnych na szczepionki osób powyżej 70. roku życia.

– Po 15 stycznia, w pierwszej kolejności były to osoby po osiemdziesiątym roku życia i te osoby wyczerpały dostępne miejsca do końca marca – mówi Mariusz Żabiński, dyrektor MSP ZOZ w Chełmie. – Obecnie czekamy na limit miejsc na kwiecień i cały drugi kwartał. Gdy go otrzymamy, będziemy wyznaczali terminy szczepień dla kolejnych osób, których mamy zapisanych około dwa tysiące. Na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie tego zrobić.

Liczba chętnych na szczepienia jest ogromna i nie idzie w parze z ilością dostarczanych szczepionek, a w chełmskim MSP ZOZ, jak wszędzie liczą, że te dostawy zwiększą się. Wtedy akcja „wyszczepiania” przyspieszyłaby. Naszej Czytelniczce dyrektor Żabiński radzi czekać na telefon od przedstawicieli przychodni po 22 marca br.

Kolejność ustalona

Informacja z MSP ZOZ w Chełmie o terminarzu i zasadach rejestracji na szczepienia przeciwko Covid-19 w tej placówce:

Pacjenci przewlekle chorzy – zapisy od 10 marca 2021 r.: pacjenci przewlekle chorzy, urodzeni w latach 1942-1951 lub osoby powyżej 18. roku życia urodzone po 1951 r. z następującymi stanami, zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19: 1. dializowane z powodu przewlekłej niewydolności nerek; 2. z chorobą nowotworową, u których po dniu 31 grudnia 2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią; 3. u których rozpoznano chorobę nowotworową, a nie rozpoczęto leczenia; 4. Poddawane przewlekłej wentylacji mechanicznej; 5. po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne; 6. oczekujące na przeszczepienie w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów.

Pacjenci dializowani będą szczepieni w stacjach dializ. Osoby hospitalizowane będą szczepione w szpitalach, w których przebywają. Ministerstwo Zdrowia nie określiło liczby szczepień tygodniowych dla tej grupy. Podanie terminu nastąpi po zebraniu odpowiedniej liczny pacjentów, w zależności od rodzaju szczepionki przeznaczonej dla tej grupy, tj. 6 osób w przypadku szczepionki firmy Pfizer i 10 osób w przypadku pozostałych szczepionek. Szczepienie tych pacjentów rozpocznie się prawdopodobnie po 23 marca br. Dokładne daty szczepień będą ustalane przez pracowników MSP ZOZ w terminie późniejszym, po określeniu przez Ministerstwo Zdrowia liczby dostępnych szczepionek.

Szczepienie populacyjne – w zależności od wieku

Terminy rejestracji: od 11 do 12 marca – osoby urodzone w roku 1952; od 18 do 19 marca – osoby urodzone w latach 1952 – 1954; od 22 do 24 marca – osoby urodzone w latach 1952 – 1956. Zapisy prowadzone od godziny 8.00 w terminach wskazanych wyżej, osobiście w przychodniach lub pod numerami telefonów: 571 870 865 (Przychodnia nr 1 ul Wołyńska 11), 505 626 371 (Przychodnia nr 2 ul. Połaniecka 11). Zapisy będą prowadzone na listę oczekujących, a dokładny termin szczepienia będzie ustalany przez pracowników MSP ZOZ w terminie późniejszym, po podaniu przez Ministerstwo zdrowia liczby dostępnych szczepionek. Rozpoczęcie szczepień dla tej grupy od 23 marca br. szczepionką firmy AstraZeneca (w zależności od dostępności szczepionki).

Pacjenci powyżej 70 roku życia, zapisani na listy rezerwowe – w przychodniach MSP ZOZ terminy szczepień będą wyznaczane przez pracowników MSP ZOZ w II kwartale 2021 r. (mo)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Torpeda”. Od polskiej fitnesski w błyszczącym bikini trudno oderwać wzrok
Następny artykułKraków: Kobieta rozebrała się podczas mszy i opluła księdza