A A+ A++

15 sierpnia to nie tylko Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane także Świętem Matki Boskiej, ale również data przypadającej w tym roku 100. rocznica Bitwy Warszawskiej, popularnie zwanej „Cudem nad Wisłą” oraz  Święto Wojska Polskiego.

Obchodzone 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego to potrójne: Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 100. Rocznica Bitwy Warszawskiej zwanej Cudem nad Wisłą oraz  święto sił zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzone ustawą z dnia 30 lipca 1992 r.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to jeden z dogmatów Kościoła katolickiego, ogłoszony w 1950 roku przez papieża Piusa XII. W polskiej tradycji ludowej święto Wniebowzięcia NMP znane jest pod nazwą Matki Boskiej Zielnej. Jest tradycyjnie łączone ze świętem plonów.

Z kolei Bitwa Warszawska, to wydarzenie często określane jako  „Cud nad Wisłą”. W tamtych, sierpniowych dniach 1920 r. na stolicę Polski zwrócone były oczy całej Europy. Gdyby Warszawa została wówczas zajęta przez Armię Czerwoną, byłby to  koniec niepodległej Polski, a przed najeźdźcami byłaby otwarta droga do podboju Europy. Na pamiątkę tamtych wydarzeń sprzed 100 lat dzień 15 sierpnia jest od   również – zgodnie z ustawą z dnia 30 lipca 1992 r., a obowiązującą od 13 sierpnia 1992 –  Świętem Wojska Polskiego.

O wydarzeniach i ocenach tamtych dni  z 15 sierpnia  1920 roku przypomniała Karina Pac prowadząca uroczystość na Placu Armii Krajowej.

„W dniach 13-15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa w wojnie polsko-bolszewickiej. Określana mianem „Cudu na d Wisłą” i uznawana za 18 – przełomową bitwę w historii świata, zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed bolszewizmem „

15 sierpnia w Polsce  we wszystkich kościołach odbywają się uroczyste Msze święte w intencji  Ojczyzny i jej obrońców – żołnierzy poległych na polu chwały. Podobnie było  w Kętrzynie. Po uroczystej Mszy św. w Bazylice św. Jerzego z udziałem przedstawicieli władz samorządowych powiatu i miasta Kętrzyna, przedstawicieli organizacji kombatanckich, społecznych, środowisk politycznych i gospodarczych wszyscy uczestnicy przeszli na plac Armii Krajowej. Tu  pod pomnikiem „W Hołdzie Poległym, Pomordowanym i Zamęczonym Polakom – Obrońcom Ojczyzny 1939 – 1956” został odegrany hymn, a poszczególne delegacje  złożyły wiązanki kwiatów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUroczyste otwarcie nowego budynku Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku za nami
Następny artykułRodzinny festyn w Dziadowej Kłodzie