A A+ A++
W Szpitalu św. Elżbiety w Katowicach można bezpłatnie wykonać kolonoskopię. To badanie jest bardzo istotne w profilaktyce raka jelita grubego. Program badań skierowany jest do kilku grup osób.

Rak jelita grubego to drugi najczęściej występujący nowotwór w Polsce. Rocznie wykrywanych jest około 18 tys. zachorowań, a 12,5 tys. osób umiera.

Program badań przesiewowych raka jelita grubego ma na celu wykrywanie wczesnych zmian nowotworowych oraz łagodnych zmian prekursorowych i tym samym przyczyniać się do obniżenia liczby zgonów z powodu tej choroby. Rak jelita grubego może się rozwijać bez widocznych objawów nawet przez wiele lat. Dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne. Jednym z nich jest kolonoskopia – mówi dr n. med. Jan Kabat, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej, koordynator Pracowni Endoskopowej Szpitala św. Elżbiety w Katowicach

Bezobjawowy rak wykrywany jest u jednej osoby na 125 badanych. Jeżeli dojdzie do przemiany złośliwej (w raka), rokowanie jest dużo lepsze, gdy choroba zostaje wykryta na wczesnym etapie.

Kolonoskopia to badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Wykonywana jest w celu rozpoznawania chorób jelita grubego i końcowego odcinka jelita cienkiego. Badanie kolonoskopowe trwa od 15 do 40 minut.

W programie badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania zmian w jelicie grubym mogą brać udział osoby, które spełniają odpowiednie kryteria.

Pierwszą grupę stanowią osoby w wieku 50-65 lat. Druga grupa to osoby w wieku 40-49 lat, mające krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci), u którego rozpoznano raka jelita grubego. Zbadać mogą się też młodsi (25-49 lat), którzy pochodzą z rodzin z zespołem Lyncha. Z programu wyłączone są osoby, u których: występują objawy kliniczne sugerujące nowotwór jelita grubego oraz badanie kolonoskopowe zostało wykonane w okresie ostatnich 10 lat.

Żeby skorzystać z programu badań przesiewowych raka jelita grubego, należy wypełnić ankietę dostępną w Szpitalu św. Elżbiety w Katowicach lub na stronie internetowej www.ahop.pl.

Szczegółowych informacji zainteresowanym udziela personel pracowni endoskopowej pod numerami telefonów: 32/732 50 62, 500 390 442 (od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-14:35).

Niezależnie od badań profilaktycznych, warto prowadzić taki tryb życia, który minimalizuje ryzyko raka jelita grubego. To m.in. odpowiednia dieta, która nie zawiera zbyt dużo tłuszczu i jest bogata w błonnik. Utrzymywanie prawidłowej masy ciała – BMI (masa ciała/wzrost) powinno się mieścić w przedziale 18,5–24,9. To również niepalenie papierosów, ograniczenie spożywania czerwonego mięsa i picia alkoholu, wprowadzenie do diety warzyw, owoców i ryb. Do tego aktywność fizyczna. Spacery, nordic walking czy jazda na rowerze sprawiają, że jelita lepiej pracują.

Program badań przesiewowych raka jelita grubego jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKalendarz najważniejszych imprez w roku jubileuszowym 50-lecia Gminy Ostrów Wielkopolski
Następny artykułKolejny czarny absurd: węgiel był za drogi, teraz jest za tani. Samorządy znów mają problem