A A+ A++

Tim Sparv, kapitan i pomocnik reprezentacji Finlandii, napisał na łamach Players Tribune emocjonalny list o swoich wątpliwościach związanych z etyką organizowania mistrzostw świata na terenie Kataru. To ważny głos w tej całej dyskusji, tym bardziej, że Sparv – jak sam pisze – poświęcił ostatnie lata na wnikliwie przyjrzenie się sprawie.

Fin swój tekst tytułuje „Porozmawiajmy o Katarze”. Oto parę sugestywnych fragmentów.

Ostanie dwa lata spędziłem na dowiadywaniu się nowych rzeczy o sytuacji w Katarze. Nie jestem ekspertem, ale jako kapitan reprezentacji Finlandii wiem, że niedługo mogę grać na stadionach, które kosztowały pracowników życie. My, gracze, siłą rzeczy będziemy twarzą turnieju, nad którym nie mamy kontroli. Dlatego właśnie chciałem dowiedzieć się więcej — rozmawiałem nawet bezpośrednio z pracownikami-migrantami, pracującymi przy budowie katarskich obiektów. I tyle mogę ci powiedzieć: oni doceniają, że ktoś ich wspiera i wzmacnia.

Wiem, że piszę ten artykuł o wiele lat za późno. Czy nie mogliśmy zająć się tym pięć lat temu? Może moglibyśmy zmienić niektóre z podjętych decyzji i poprawić warunki cierpiących pracowników-migrantów. 

Może moglibyśmy nawet uratować życie. 

Teraz jest, kurwa, za późno. 

Ale nie na wszystko. Dalej można działać. Tylko trzeba mówić o tym głośno. 

Tim Sparv wiele razy apeluje do trenerów, piłkarzy, działaczy i dziennikarzy, żeby regularnie pisali i opowiadali o trudach życie pracowników, żeby nagłaśniali patologie. Wyraża żal do FIFY.

Przyglądałem się dużym organizacjom, takim jak FIFA i po prostu zakładałem, że wiedzą, co robią. Było inaczej, ale to nic dziwnego. Tak łatwo jest zagubić się w szczegółach własnego życia. Kiedy pojechaliśmy na klubowy obóz do Kataru, miałem obsesję na punkcie wielu innych rzeczy. Jak moglibyśmy ulepszyć nasz zespół? Gdzie najlepiej trenować w styczniu? Byłem w tej bańce, wiesz? Wydaje się szalone, że podczas gdy robotnicy migrujący cierpieli, a nawet umierali w Katarze, martwiłem się odległością między strefą naszej pomocy a naszą obroną. Ale wszyscy mamy tendencję do stawiania własnego życia na pierwszym miejscu, prawda? To naturalny instynkt. Musimy się zmienić. Wszyscy. 

Finlandia ma trzy rozegrane mecze i zajmuje drugie miejsce w grupie eliminacyjnej D. Warto przeczytać całość. 

Fot. Newspix

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowodzenia w nowym roku szkolnym
Następny artykułPrezydent Duda złożył życzenia z okazji żydowskiego Nowego Roku