Wyjątkowo niesystemowy z niego człowiek jak na akademika. I jako artysta także wymyka się definicjom. Rozcina i dziurawi płótna, obrazami pokrywa wyciągnięte ze śmietnika przedmioty. Jego wystawy, a miał ich już na całym świecie ponad 200, to podróż po kolorach i formach oraz konstatacja życia, w którym rozum i dobro wciąż zdają się być na przegranej pozycji.
– Kiedyś wierzyłem, że mogę zbawić świat. Teraz cieszę się, że mogę zbawić siebie przez twórczość – mówi Marek Olszyński, doktor habilitowany, prodziekan do spraw promocji i rozwoju Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Profesor, który na plenerach robi studentom kanapki i bywa niepoprawny politycznie. Mówią, że w jego sztuce jest bunt. Na co odpowiada ze śmiechem, że ostatnio łagodnieje. Został dziadkiem, więc nie wypada. Ale buntowników lubi. – Oni – mówi – nie pójdą na każdy kompromis, nie odwrócą głowy, kiedy trzeba będzie zaprotestować, pozostaną obrońcami wolności. Dzieła podpisuje skrótem MO. Inicjały, już na pierwszy rzut oka „niepokorne” i jakby wyjęte z dziecięcego zeszytu litery, trafiają na płótna, grafiki, rysunki, instalacje i obiekty. Czasem tekstu jest więcej, bo prof. Marek Olsztyński lubi umieszczać tytuł na obrazie. W twórczości bliżej mu do ekspresjonizmu niż realizmu – pisze o artyście Alina Bosak w Biznes i Styl.
Wystawę prac Marka Olszyńskiego „Obrazzki MO” będzie można zobaczyć także w Galerii Jasielskiego Domu Kultury do 23 października. Otwarcie wystawy poprzedzi uroczysty wernisaż 19 września, o godz. 18.18. Oczywiście z udziałem samego autora.
Marek Adam Olszyński jest uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów plastyków naszego regionu. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu oraz wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie o specjalności: rysunek, litografia, malarstwo. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki w 1992 roku, w latach 2012–2014 był prezesem Okręgu Rzeszowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.
Obecnie jest pracownikiem Uniwersytetu Rzeszowskiego, prowadzi dyplomującą Pracownię Multimedialną, Pracownię Litografii i Druku Płaskiego, a także zajęcia w Malarskiej Pracowni Interdyscyplinarnej. Uczestniczy w projektach, akcjach i działaniach artystycznych jako współpomysłodawca i współorganizator akcji charytatywnych, plenerów, warsztatów, wystaw oraz sympozjów artystycznych; koordynator i współorganizator projektów artystycznych na Wydziale Sztuki UR i w Okręgu Rzeszowskim ZPAP.
M. Olszyński jest uczestnikiem ok. 220 wystaw indywidualnych i zbiorowych, w kraju i za granicą, a jego prace znajdują się w kolekcjach krajowych oraz w zbiorach prywatnych w USA, Japonii, Austrii, Holandii, Belgii, Brazylii, Niemczech, Francji i Szkocji.
(JDK)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS