A A+ A++

Projekt ruszył w styczniu 2019 roku, kiedy to rozpoczęła się rekrutacja uczestników z rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego. We wrześniu 2019r. została zrekrutowana nowo powstała Powiatowa Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza typu socjalizacyjnego „Przystań” w Żarnowie, a w styczniu 2020 roku do projektu przyłączyła się kolejna nowo powstała Placówka typu socjalizacyjnego „Pałacyk” z siedzibą w Mroczkowie Gościnnym. Wsparciem w ramach projektu zostały objęte osoby fizyczne, które uczą się, pracują, dzieci umieszczone w pieczy zastępczej, przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego i socjalizacyjnego.

Głównym celem projektu był wzrost jakości wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, zwiększenie ilości rodzinnych form opieki. Podniesienie kwalifikacji, umiejętności i kompetencji zawodowych rodzin zastępczych, dyrektorów i wychowawców placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego i socjalizacyjnego, co pozwoliło na lepszą organizację pieczy zastępczej na terenie powiatu opoczyńskiego.

W ramach projektu przeszkolonych zostało dwóch pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, którzy nabyli kwalifikacje potrzebne do przeprowadzania szkoleń dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Dla dzieci umieszczonych w pieczy i dzieci biologicznych osób sprawujących pieczę zastępczą, w ramach projektu, zaplanowano warsztaty stacjonarne i wyjazdowe wraz z opiekunami na terenie województwa łódzkiego. Ponadto w ramach utworzenia nowych rodzin zastępczych realizowane zostały warsztaty diagnostyczno–konsultacyjne, a następnie szkolenie do sprawowania pieczy zastępczej. Funkcjonujące rodziny zastępcze i dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych zostali objęci poradnictwem specjalistycznym, wsparciem specjalisty pracy z rodziną, superwizora, warsztatami podnoszącymi ich kompetencje, w tym wyjazdowymi oraz grupą wsparcia.

Z pozyskanych środków projektowych zostały wyposażone m. in. dwie nowo powstałe placówki typu socjalizacyjnego mieszczące się w Mroczkowie Gościnnym dla 14 podopiecznych oraz w Żarnowie również dla 14 podopiecznych. Zakupiony został sprzed AGD, zestawy komputerowe dla dzieci i młodzieży przebywających w placówkach, niezbędne artykuły użytku codziennego. Do  grudnia 2021 roku wynagrodzenia wychowawców w dwóch nowo powstałych placówkach były finansowane ze środków projektu.

Projekt zakładał 12 zadań,  w ramach których wszyscy uczestnicy projektu przeszli szereg szkoleń i warsztatów mających na celu poprawę jakości funkcjonowania w społeczeństwie i rodzinie.

Łącznie w projekcie wzięły udział 254 osoby.

Ze względu na pandemię Covid-19 projekt został wydłużony do czerwca 2022 roku.

Pierwszym zadaniem jakie podjęliśmy do realizacji było szkolenie trenerów PRIDE, w którym wzięło udział dwóch naszych pracowników. Po uzyskaniu certyfikatów w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Opocznie zorganizowano szkolenie dla kandydatów na rodziny zastępcze, którzy przez kilka miesięcy nabywali wiedzy i kompetencji do bycia rodziną zastępczą.

Superwizja grupowa to cykl spotkań z wykwalifikowanym specjalistą, który swoim wsparciem objął siedem grup szkoleniowych. Wszyscy wychowankowie na czas trwania szkoleń objęci byli wsparciem towarzyszącym przez koordynatorów pieczy zastępczej, którzy poprzez zabawę i rozmowę umilali czas wychowankom.

 „Szkoła dla rodziców i wychowawców”, „Rodzeństwo bez rywalizacji”, „Trauma rozwojowa i relacyjna u dzieci” to kolejne cykle szkoleń dla rodzin zastępczych i wychowawców placówek rodzinnych, którzy przez wspólne rozmowy znajdowali rozwiązania dla lepszego rozumowania swoich podopiecznych.

Rodziny zastępcze spokrewnione i niezawodowe poprzez udział
w comiesięcznych „Grupach wsparcia” mieli możliwość wymiany doświadczeń oraz otrzymania wsparcia doskonalenia umiejętności wychowawczych, radzenia sobie z emocjami, radzenia sobie w sytuacjach napięcia i stresu.

Wypalenie zawodowe to kolejne szkolenie dla rodzin zawodowych
i wychowawców placówek.

W ramach projektu dla rodzin zastępczych i wychowawców placówek rodzinnych zorganizowane były spotkania z dietetykiem i seksuologiem.

Wakacje w projekcie to mnóstwo ciekawych spotkań i wyjazdów, jednym z nich był pięciodniowy wyjazd do Osjakowa. Głównym tematem warsztatów wyjazdowych była „Więź – jako rozwojowe poszukiwanie bliskości”.

W ramach projektu wychowankowie pieczy mogli uczestniczyć w wielu warsztatach, które miały na celu poprawę ich funkcjonowania
w środowisku, między innymi: „Małe dzieci-duże uczucia” –które były skierowane do najmłodszych wychowanków pieczy, „Lubię siebie tez potrafię” oraz  „Budowanie relacji międzyludzkich” – dla dzieci w wieku szkolnym.

Rodziny zastępcze, wychowawcy placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz wychowankowie uczestniczyli w warsztatach z cyberprzestrzeni mające na celu zapoznanie z rodzajami niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z Internetu.

Warsztaty TUS -Trening Umiejętności Społecznych skierowane do wychowanków pieczy zastępczej mające na celunaukę prawidłowych zachowań społecznych.

Warsztaty rodzicielskie w których uczestniczyły rodziny zastępcze zawodowe i niezawodowe oraz kadra placówek opiekuńczo-wychowawczych polegające na wspieraniu rodziców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą oraz podnoszeniu kompetencji rodzicielskich.

 Na potrzeby projektu zatrudniono specjalistę  pracy z rodziną jako  wsparcie dla wychowanków i wychowawców pieczy zastępczej, głównie placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego w Mroczkowie Gościnnym i Białaczowie.

Powiatowa Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Przystań” w Żarnowie, w której obecnie przebywa 14 wychowanków została wyposażona w sprzęt użytku codziennego i doposażono salę komputerową. Dla dzieci tam przebywających zagospodarowano podwórko, gdzie mogą spędzać czas wolny.

Kolejną placówką która otrzymała wsparcie rzeczowe w ramach projektu jest Powiatowa Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Pałacyk” w Mroczkowie Gościnnym, w której przebywa 14 wychowanków.

Wszyscy wychowawcy zatrudnieni w placówkach opiekuńczo-wychowawczych w ramach projektu, zostali objęci zadaniami, warsztatami i szkoleniami które miały na celu podniesienie  kompetencji zawodowych.

Oprócz warsztatów i szkoleń w ramach projektu odbył się wyjazd integracyjny do Stajni Artystycznej w Marcinkowie, gdzie rodziny zastępcze, wychowawcy i wychowankowie pieczy zastępczej mogli skorzystać z wielu przygotowanych atrakcji.

Wartość projektu ogółem – 3 694 296,19 zł

Wysokość dofinansowania z EFS – 3 140 168,19 zł

Wkład własny – 554 128,00 zł

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJacek Krywult zrezygnował z funkcji wiceprzewodniczącego Rady Miasta Bielska-Białej
Następny artykułAreszt dla nożowników, którzy zaatakowali pracownika MPK