Decydowanie się na założenie instalacji fotowoltaicznej ma uzasadnienie przede wszystkim w chęci obniżenia rachunków za energię elektryczną. Dlatego nowe nieruchomości już na starcie są chętnie wyposażanie w zestaw składający się właśnie z fotowoltaiki, a także z pomp ciepła. Taka inwestycja zwraca się dość szybko, zapewniając gospodarstwu wydajne źródło energii elektrycznej i ciepła. Aby jednak system produkował odpowiednią ilość energii, nie bez znaczenia jest kilka istotnych cech instalacji. Jedną z nich jest ekspozycja paneli. W jakim kierunku ustawiać panele fotowoltaiczne?
Aby fotowoltaika szybko się zwróciła – o tym pamiętaj!
Z jednej strony – coraz wyższe rachunki za prąd. Z drugiej strony – coraz większe zużycie energii elektrycznej do zasilenia gospodarstwa domowego. Oto dwa główne argumenty, które decydują o tym, że instalacje fotowoltaiczne stają się coraz częściej wybieranym rozwiązaniem nie tylko do powstających nieruchomości. Na zmianę źródła zasilania domostw (i firm) decydują się również właściciele już istniejących budynków.
Dokładne przeliczenie tego, jaką moc powinna mieć instalacja fotowoltaiczna, to podstawa do tego, by dobrze oszacować potrzeby budynku i zapewnić instalacji jak najlepszą wydajność.
Jednak dla wydajności fotowoltaiki znaczenie ma również jeszcze jedna kwestia: to kierunek montażu paneli. Wiemy, że chodzi przede wszystkim o to, by były dobrze wyeksponowane na działanie promieni słonecznych. Dzięki temu wytwarzają energię elektryczną przez cały rok, nie tylko latem.
Kierunek montażu paneli fotowoltaicznych – który jest najlepszy?
Zadanie montażu całej instalacji fotowoltaicznej zdecydowanie warto powierzyć fachowcom – np. Hewalex (więcej informacji na temat montażu fotowoltaiki znajdziesz tutaj: https://www.hewalex.pl/oferta/fotowoltaika/). Warto jednak mieć świadomość tego, że moc i ekspozycja paneli to nie wszystko. Nawet w zależności od regionu Polski preferuje się różne kąty nachylenia paneli, aby zwiększyć efektywność ich pracy. Nie bez znaczenia pozostaje również kierunek ekspozycji paneli.
Optymalnym wyborem jest południe – dzięki takiemu ustawieniu panele będą wytwarzać najwięcej energii w ciągu dnia. Pozwoli ono również na uzyskanie jak największej – nawet maksymalnej – mocy falownika.
Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, to nieco mniej efektywnym, ale nadal opłacalnym rozwiązaniem jest ekspozycja paneli na południowy zachód lub południowy wschód. Profesjonalne kalkulatory doboru fotowoltaiki pozwalają już na etapie samodzielnych obliczeń, określić jaka będzie produkcja energii z fotowoltaiki zależnie od kierunku ustawienia paneli PV.
Artykuł sponsorowany
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS