A A+ A++

Na przebieg procesu gojenia rany wpływają czynniki, takie jak stopień uszkodzenia tkanki łącznej, charakter zranienia oraz kondycja układu odpornościowego danej osoby. Nie bez znaczenia pozostaje przy tym jednak również dobór materiału opatrunkowego. O ile w przypadku ran powierzchniowych zazwyczaj wystarczą klasyczne opatrunki, w niektórych sytuacjach niezbędne są wyroby specjalistyczne, takie jak opatrunki hydrożelowe.

Opatrunki specjalistyczne – czym się wyróżniają?

Aby zapewnić ranie odpowiednie warunki gojenia, niezbędne jest jej oczyszczenie i zdezynfekowanie, a następnie zabezpieczenie przed działaniem czynników zewnętrznych. Rany skomplikowane wymagają wykorzystania specjalistycznych opatrunków. Wyroby te gwarantują skórze odpowiedni poziom wilgotności, a przy tym eliminują nadmiar wysięku. Co więcej, chronią one uszkodzoną tkankę przed szkodliwym działaniem drobnoustrojów, nie powodując przy tym podrażnienia skóry. Opatrunki specjalistyczne przyspieszają gojenie ran – wykazują one kompleksowe działanie, dlatego warto z nich korzystać.

Opatrunki hydrożelowe – kiedy się sprawdzą?

Opatrunki hydrożelowe zostały zaprojektowane z myślą o ranach, które trudno się goją. Z tego względu doskonale sprawdzają się one w przypadku wystąpienia oparzeń, obrzęków, owrzodzeń, jak również odleżyn czy ran przewlekłych, takich jak stopa cukrzycowa. Można je również z powodzeniem wykorzystywać przy otarciach i stłuczeniach.

Specjalistyczny opatrunek hydrożelowy jest wręcz niezastąpiony, oferując tkankom wsparcie w procesie gojenia. Wykazuje on właściwości nawilżające, absorpcyjne, zmniejszając przy tym ból i zatrzymując proces obumierania tkanki. Niezawodne opatrunki hydrożelowe, które sprawdzą się nawet w najbardziej wymagających warunkach, dostępne są tutaj: https://eplaster.pl/pl/producer/Kikgel/64.

Opatrunek hydrożelowy – jak działa?

Wśród opatrunków specjalistycznych na wyróżnienie zasługuje opatrunek hydrożelowy – to produkt wykonany z polimerów usieciowionych przy pomocy wiązki elektronów. Jego konstrukcja została dokładnie opracowana, dzięki czemu produkt ten przynosi ulgę nawet przy poważnych uszkodzeniach ciągłości tkanki.

Co istotne, opatrunki hydrożelowe oferują nie tylko uśmierzenie bólu, ale i zatrzymanie procesu obumierania tkanki – jest to możliwe dzięki wspomaganiu oczyszczania rany oraz blokowaniu dostępu krwi do jej łożyska. Warto także wspomnieć, że ten specjalistyczny wyrób może niwelować ryzyko wystąpienia odwodnienia w obrębie uszkodzonej tkanki, jak i chronić zakończenia nerwowe. Pozwala on również na obserwację rany z uwagi na wykonanie z elastycznego, przeźroczystego materiału.

Jak używać opatrunku hydrożelowego?

W celu opatrzenia rany należy ją najpierw oczyścić oraz zdezynfekować – dopiero wtedy można przystąpić do aplikowania plastrów. Stosowanie opatrunku hydrożelowego jest dość proste: wystarczy umieścić go dowolną stroną na powierzchni rany, aby następnie całość zabezpieczyć włókninowym przylepcem. Powinniśmy przy tym pamiętać, że istotne jest odpowiednie dopasowanie rozmiarów opatrunku do wielkości rany. Poniżej przedstawiamy szczegółowe zasady aplikacji plastrów hydrożelowych w przypadku oparzeń, odleżyn oraz owrzodzeń.

Opatrunek hydrożelowy – pomoc przy oparzeniach

W sytuacji wystąpienia oparzenia I stopnia należy niezwłocznie schłodzić ranę strumieniem zimnej wody – powinniśmy to robić przez około 15 minut. Dopiero wtedy możemy ją osuszyć oraz nałożyć opatrunek. Powinno się go wymieniać co 12-24 godziny. Można to również uczynić wcześniej, jeśli pojawi się taka potrzeba.

Opatrunki hydrożelowe mogą być stosowane także przy oparzeniach II oraz III stopnia – takie rany wymagają jednak konsultacji z lekarzem, dlatego założenie opatrunku nie będzie wystraczające.

Opatrunki hydrożelowe na odleżyny

Specjalistyczny opatrunek hydrożelowy przyspiesza regenerację naskórka oraz wspomaga oczyszczanie rany. Ważne jest, aby pamiętać, że opatrunek w przypadku odleżyn nie powinien być stosowany dłużej niż 24 godziny.

Hydrożelowy opatrunek a owrzodzenia

Opatrunek hydrożelowy nie tylko wspomaga proces gojenia się rany, ale również niweluje ryzyko wysuszenia – skutecznie ją nawilża. W tym przypadku opatrunek powinien być wymieniany co 1-3 dni, co uzależnione jest od ilości ropnej wydzieliny.

Wśród wyposażenia placówek ochrony zdrowia, a także domowej apteczki, powinny znaleźć się specjalistyczne wyroby, takie jak opatrunki hydrożelowe. Skutecznie wspierają one proces gojenia się ran powstałych w wyniku oparzeń, odleżyn, owrzodzeń, obrzęków czy stłuczeń i otarć.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułНайманці Пригожина зазнають колосальних втрат на фронті – ISW
Następny artykułKsiądz skazany za współżycie z 13-latką, ale jest kasacja. Obrońca: “Sąd nienależycie obsadzony”