A A+ A++

Do 27 lutego w ratuszu można obejrzeć wystawę zatytułowaną „Polacy na Syberii” zorganizowaną z inicjatywy  Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

Na kilkunastu planszach przygotowanych przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Krakowie, Komisję Historyczną Związku  Sybiraków Oddział w Krakowie oraz Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie zamieszczona została w postaci zdjęć, grafik i opisów  historia zesłań Polaków na Syberię oraz ich życia na „nieludzkiej ziemi” .

Dla młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 4 była to wręcz prawdziwa lekcja historii zwłaszcza, że otwarcie wystawy  poprzedziła prelekcja Jakuba Każarnowicza dotycząca historii zesłań Polaków, prezentacja pamiętnika  zesłańca będących w zbiorach muzeum, a także obecność mieszkańców miasta, którzy przeżyli ten koszmar i dzielili się, często tragicznymi,  wspomnieniami z młodzieżą.

Otwarcie wystawy miało jeszcze jeden bardzo istotny element. Dyrektor Muzeum, Marta Wojciechowska zwróciła się do wszystkich mieszkańców Kętrzyna, którzy posiadają jakiekolwiek pamiątki osobiste lub rodzinne z tego tragicznego okresu historii z prośbą  o kontakt.  Cel tej prośby był jeden – zorganizowanie w przyszłości własnej wystawy poświęconej Sybirakom zwłaszcza, że na terenie miasta i okolic ten wątek zajmuje ważne miejsce. Zorganizowanie tego typu wystawy niewątpliwie przybliżyłoby kolejnym pokoleniom ten tragiczny epizod i nie pozwoliłoby zapomnieć  o losach i przeżyciach najbliższych.

Wystawę można oglądać do 27 lutego  2020 roku w ratuszu miejskim przy placu marsz. Józefa Piłsudskiego w godzinach jego otwarcia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNatalia Sikora zapowiedziała koncert w warszawskiej Stodole [DATA, BILETY]
Następny artykułHit! Niezwykły happening w Senacie. Jachira, Nowicka i Biejat zatańczyły przeciwko przemocy