A A+ A++
W Hiszpanii wymarłe zawody wracają do łask. Młodzi bezrobotni mają pomysł na kryzys
fot. Roman Samborskyi / / Shutterstock

Młodzi, bezrobotni Hiszpanie, którzy z powodu kryzysu gospodarczego nie mogą wejść na rynek pracy, rewitalizują sektor uznany za wymierający – tradycyjne rzemiosło. Wielu z nich studiowało architekturę, wzornictwo czy historię sztuki, lecz nie może utrzymać się z wykonywania wyuczonych zawodów.

Teraz własnoręcznie wytwarzają produkty codziennego użytku przy użyciu technik, które nie zmieniły się od wieków – pisze portal “20minutos.es”.

Dzięki młodym rzemieślnikom następuje odrodzenie tradycyjnej ceramiki, stolarki, a nawet złotnictwa i biżuterii artystycznej. “Był czas, kiedy wszystko zostało zdominowane przez maszyny i było robione sztampowo, bezosobowo” – powiedziała Myriam Toledo, kierująca ośrodkiem Escuela de Arte3 w Madrycie, gdzie obecnie uczą się jubilerstwa 123 osoby.

38-letnia Olalla Fernandez pracowała jako projektantka mody, a ozdoby biżuteryjne wytwarzała jako hobby. “Potem przyszedł kryzys i nie mogłam się utrzymać, musiałam odejść z sektora mody” – opowiadała. Ukończyła szkołę jubilerską w Londynie i dziś stworzyła własną markę biżuterii artystycznej.

“Zawsze podkreślam, że wykonuje egzemplarze unikatowe, wytwarzane ręcznie, a nie na linii montażowej – powiedziała. – Mogę zrobić egzemplarz, którego nie będzie posiadało 10 mln osób”.

Inni zakładają przy swoich domach warsztaty ceramiki artystycznej, z piecami i tokarkami, albo zakłady stolarskie i renowacji starych mebli. Kanałem marketingu, komunikacji i sprzedaży stały się sieci społecznościowe, a sposobem na zaistnienie w sieci – Instagram.

W Hiszpanii brak jest danych dotyczących tradycyjnego rzemiosła. Organizacja firm rzemieślniczych Fundesarte opracowała dwa raporty na temat sytuacji sektora przed kryzysem w 2008 r. i po nim. Okazało się, że po kryzysie nastąpił duży napływ młodych ludzi, którzy przeszli z innych sektorów – poinformowała przewodnicząca organizacji Laura Miguel.

“Do rzemiosła już nie przychodzi się tylko ze względu na przekazywane od pokoleń z ojca na syna tradycje rodzinne; obserwujemy napływ innych profili” – powiedziała. Dodatkowo obserwuje się większe zainteresowanie wśród kobiet – w 2010 r. w sektorze pracowało 27 proc. kobiet, a w 2014 r. już ponad 37 proc.

Młodzi rzemieślnicy napotykają na takie same trudności, jak starsze pokolenie: wysokie koszty własne na inwestycje, wysokie stawki podatkowe od samozatrudnienia i silna konkurencje ze strony przemysłu. Mimo to ufają, że istniejące od wieków rzemiosło ma przyszłość. “Ma wartość, bo jest w nim czynnik ludzki i zawsze znajdą się ludzie, którzy to będą cenić” – powiedziała Miguel.

Hiszpania znajduje się w czołówce UE pod względem bezrobocia wśród młodych osób poniżej 25. roku życia. Według ostatnich danych Eurostatu z listopada 2021 r. obecnie blisko 30 proc. młodych (439 tys. osób) ludzi jest bezrobotna, najwięcej po Grecji.

Z Saragossy Grażyna Opińska 

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKukiz o Budce i komisji ws. Pegasusa: Albo jest nienormalny albo coś knuje
Następny artykułKiedy zaplanować urlop? Dni wolne od pracy w 2022 roku