A A+ A++

Zespół archeologów, który bada tzw. grobowiec Cerbera we Włoszech, natrafił na zagadkowe, wyjątkowo dobrze zachowane szczątki. Co wykazały analizy znaleziska?

Badania prowadzone przez archeologów we Włoszech doprowadziły do ciekawych odkryć.
/alfazetchronicles /123RF/PICSEL

Odkryty we Włoszech zapieczętowany grobowiec, który ze względu na zdobiącą jego ściany podobiznę mitycznej bestii zyskał miano grobowca Cerbera, skrywał nie tylko świetnie zachowane freski nawiązujące do mitologii. W zakamarkach budowli eksperci natknęli się także na zagadkowe szczątki. Trwają badania znaleziska. Co na ten moment udało się ustalić?

“Bezprecedensowe odkrycie” we Włoszech. Grobowiec nazwano imieniem mitycznej bestii

Monumentalny grobowiec odnaleziony w Giugliano w Kampanii we Włoszech od razu przykuł uwagę archeologów. Był zapieczętowany, a wejście do komory było bogato zdobione freskami — obecne na sufitach i ścianach motywy obrazowały m.in. dwanaście prac Heraklesa (w mitologii rzymskiej znanego jako Herkules). Najbardziej fascynującym freskiem zdobiącym grobowiec okrzyknięto wizerunek Cerbera, bestii z trzema głowami — „psa Hadesa”. 

Stworzenie strzegło bram Podziemia, by nie dopuścić do tego, by opuścili je zmarli. Dwunastym i ostatnim zadaniem Heraklesa było właśnie zejście do zaświatów i przyprowadzenie z nich trzygłowego psa. Od tego malowidła budowla, która liczy ok. 2 tys. lat, zyskała swoją nazwę. Odnalezienie grobowca Cerbera okrzyknięto „bezprecedensowym odkryciem w tym obszarze”. 

Grobowiec Cerbera skrywał tajemnicze szczątki. Badacze przeprowadzili ich analizy

Odkrycia budowli dokonano w zeszłym roku, w wyniku badań archeologicznych prowadzonych w rejonie Flegreo Domitiana, gdzie wcześniejsze analizy wykazały duże nagromadzenie pochówków sprzed tysięcy lat, z których większość pochodzi z czasów Republiki Rzymskiej i Cesarstwa Rzymskiego. 

Badacze cały czas analizują ten niezwykły grobowiec i teraz udało im się odkryć kolejne jego tajemnice. By zbadać zawartość zapieczętowanej budowli, archeolodzy wprowadzili do szczeliny mikrokamerę. Dzięki poczynionym w ten sposób ustaleniom doszło niedawno do odpieczętowania sarkofagu. Oczom badaczy ukazały się doskonale zachowane zwłoki przykryte całunem, wokół których pozostawiono dary oraz elementy wykorzystywane w procesie przygotowania ciała do pochówku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTest na inteligencję: Wydaje się prosty, jednak zaskoczył już wielu internautów
Następny artykuł„Święci” w sercu Paryża: festiwal francuskiej młodzieży