Moment, kiedy możemy odpocząć, kiedy nic nas nie goni i kiedy wreszcie nic nie musimy robić, najczęściej przypada na chwile spędzone w domu. Właśnie z tego powodu, bardzo ważnym jest aby wybrać odpowiednią lokalizację dla miejsca, w którym zdecydowaliśmy się żyć.
Nie ma dwóch takich samych nieruchomości. Nawet jeśli wybudujemy dwa identyczne domy na tej samej działce, w tym samym mieście jeden przy drugim, to jednak z uwagi na inne położenie, każda z nieruchomości będzie miała inną charakterystykę. To cecha unikalna i niepowtarzalna. Właśnie z uwagi na tę wyjątkowość, lokalizacja nieruchomości jest bardzo istotna, gdyż ma realny wpływ na całe nasze życie.
Góry czy mazury? Miasto czy wieś?
Te często padające pytania nigdy nie mają jednej poprawnej odpowiedzi. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji, naszych możliwości finansowych, a także poniekąd od naszej rodziny i uwarunkowań środowiskowych. Co to znaczy? Jeśli obecnie mieszkasz na południu Polski, przeprowadzka nad morze wywróciłaby Twoje obecne życie o 180 stopni, co może być realnym utrudnieniem, w sytuacji gdy większość Twojej rodziny i znajomych nadal mieszka w pobliżu gór. Nawet jeśli przykładowo w Gdańsku dostałeś lepszą propozycję pracy, zostawienie rodziny i swojego dotychczasowego życia jakieś 600 km za sobą nie jest niczym prostym. O ileż łatwiej jest zdecydować się na typ nieruchomości – mieszkanie lub dom – niż wybrać odpowiednią lokalizację, która zadowoliłaby nie tylko Ciebie, ale też Twoją rodzinę i znajomych. Ostatecznie jednak, pamiętaj że to Twoje życie i, że to ty będziesz mieszkać w miejscu, które alby sam wybierzesz albo zrobią to za Ciebie inni.
Jakie czynniki brać pod uwagę przy wyborze lokalizacji mieszkania?
Istnieje szereg czynników, które należy wziąć pod uwagę, podczas przeprowadzki do nowego miejsca zamieszkania. Najważniejsze z nich to:
1. Odległość od miejsca pracy
Jeśli Twoje mieszkanie lub dom, znajduje się 10 km od miejsca pracy, weź pod uwagę, że będziesz musiał codziennie dojeżdżać 20 km w obie strony. Do tego warto się zastanowić, czy trasa, którą każdego dnia trzeba będzie przebyć, charakteryzuje się małym, średnim czy dużym natężeniem ruchu drogowego (korki). Oba te czynniki będą miały swoje odbicie w miesięcznych kosztach poniesionych na utrzymanie i paliwo do samochodu.
2. Zurbanizowanie terenu
Czyli inaczej mówiąc, weź pod uwagę czy wyprowadzasz się do miasta czy na wieś. Wiadomym jest, że w mieście łatwiej o liczne sklepy, restauracje, kina czy miejsca kultury i kościoły. Wyprowadzka na wieś oznacza, że dostęp do tych punktów będzie utrudniony lub ograniczony.
3. Jakość drogi dojazdowej
Wbrew pozorom, ilość asfaltu na drodze, nie gra tutaj aż tak dużej roli jak mogłoby się wydawać. Liczne dziury i ubytki w drodze, mogą być równie uciążliwe co jazda nieutwardzoną drogą polną. Duże znacznie ma też natężenie ruchu na danej drodze, ale najważniejsze pytanie na które trzeba sobie tu odpowiedzieć jest takie: czy przejadę tą drogą zimą? Nierzadko zdarza się, że ludzie kupują piękny domek na wsi w okresie wiosenno-letnim, by później bardzo mocno się zdziwić, gdy spadnie pierwszy śnieg, a my zamiast za kierownicę, łapiemy za łopatę do odśnieżania.
4. Kwestie zdrowotne
Miasto ma swoje zalety, ale jeśli chodzi o jakość powietrza, wieś nie ma sobie równych. Regularnie słyszymy o alertach w związku z przekroczeniem dozwolonego poziomu smogu w powietrzu w przeliczeniu na mieszkańca lub km2. Problem niskiej jakości powietrza w dużych miastach już teraz jest spory i z każdym rokiem narasta. Tutaj zdecydowaną przewagę ma wieś.
5. Poziom bezpieczeństwa okolicy
Na koniec, choć to wcale nie najmniej istotne, warto sprawdzić czy okolica do której zamierzamy się przeprowadzić jest bezpieczna? Sprawdź lokalne gazety, lub zadzwoń do oficera dyżurnego policji, aby sprawdzić jakie są statystyki dotyczące przestępczości w regionie z ostatnich 5 lat. Dowiedz się czy warto się przeprowadzać do wybranej okolic. Ostatecznie, nie chcesz co chwila oglądać się za siebie, gdy wyjdziesz pobiegać lub wybierzesz się na spacer z psem.
Co zdecydować, żeby nie żałować?
Jak zawsze w sytuacjach spornych lub takich gdzie mamy spore wątpliwości, z pomocą może przyjść nam stary sprawdzony sposób – kartka i długopis. Po prostu uczciwie zapisz plusy i minusy każdej z rozważanych lokalizacji, a później wybierz albo tą która ma najwięcej plusów albo tę która ma najmniej minusów. Albo rzuć monetą. Cokolwiek postanowisz, pamiętaj że to Twoja decyzja i nikt poza Tobą nie może tego zrobić za Ciebie. A gdy już zdecydujesz która lokalizacja jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia, wówczas przyjdzie czas na wybór konkretnego mieszkania lub domu. Tutaj warto skorzystać z pomocy serwisu ogłoszeń nieruchomości houser.pl, na którym znajdziesz wiele ciekawych ofert z całej Polski.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS