A A+ A++

Skąd tytuł? Tak niektórzy nazywają plac Jagiellończyka. Dzięki naszemu Czytelnikowi, Panu Sławomirowi, jeszcze raz przenosimy się w naszym cyklu do roku 1975 właśnie w to miejsce. Zapraszamy na podróż w czasie.

Zdjęcie podzieliliśmy na pół, żeby można było przyjrzeć się lepiej poszczególnym jego fragmentom, pod tekstem jest cała fotografia.

– Na zdjęciu brak lodowiska oraz przebudowanej ul. Płk. Dąbka. Właściwie to cała prawa strona została przebudowana w latach następnych – wskazuje w mailu z dołączonym zdjęciem Pan Sławomir.

Na zdjęciu rzuca się w oczy Światowid (choć wtedy nazywał się inaczej) i fragment Placu Jagiellończyka. Sięgnijmy po ich opis w cyklu Historia elbląskich ulic portElu.

 
Fot. nadesłana

“Plac Kazimierza Jagiellończyka został wytyczony w 1966 r., wtedy też jego patronem został król Kazimierz Jagiellończyk, któremu Elbląg zawdzięcza przyłączenie do Królestwa Polskiego w 1454 r. Autorem popiersia króla jest elbląski rzeźbiarz Julian Leniec. Na placu Jagiellończyka odbywają się uroczystości patriotyczne, koncerty i różne imprezy kulturalne, pomocna jest scena, która w tym roku została wyremontowana. W sierpniu 1962 roku imię Kazimierza Jagiellończyka otrzymał także wznoszony wówczas gmach Elbląskiego Domu Kultury. Po 1975 roku stał się on Wojewódzkim Domem Kultury, a obecnie występuje jako Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” – pisał na naszych łamach Karol Wyszyński. – Budowa ośrodka kultury rozpoczęła się w 1955 r. W początkowym założeniu miał on być znacznie wyższy i pomieścić więcej placówek kulturalnych, niestety trudności finansowe znacznie ograniczyły jego rozmiary. W pierwszym etapie oddano do użytku kino Światowid”, kawiarnię „Uśmiech” (obecnie istnieje tu Kawiarnia „U aktorów”), w 1966 roku swoje miejsce znalazł tutaj także teatr, (wówczas elbląska filia olsztyńskiego teatru im. Jaracza) przeniesiony z ul. Obrońców Pokoju. W 1975 r. wraz z powołaniem województwa teatr uniezależnił się od Olsztyna. Od 2007 roku nosi imię Aleksandra Sewruka, jednego z byłych dyrektorów i aktorów – wskazywał elbląski przewodnik.

Wciąż zachęcamy naszych Czytelników do wysyłania nam archiwalnych fotek z Elbląga w formacie skanów na adres [email protected] (jeśli nie ma takiej możliwości, zeskanujemy je po wcześniejszym umówieniu w naszej redakcji przy ul. 1 Maja 1c) najlepiej wraz z opisami, kogo, co i w jakim roku widzimy na zdjęciach. Zapraszamy do opowiedzenia historii związanej z danym zdjęciem czy znajdującymi się na nim osobami. Jeśli jakieś miejsce i rok trudno będzie zidentyfikować bez obaw, po publikacji z dużym prawdopodobieństwem pomogą w tym inni Czytelnicy portElu. Chętnie opublikujemy je na naszych łamach. Pokażmy elblążan i Elbląg sprzed lat!

Zobacz też poprzedni odcinek Elbląskiego Archiwum Foto.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoznaj najbardziej niezawodnych producentów kart graficznych
Następny artykuł„Calineczka” w Teatrze Ludowym [KONKURS]