– Chcemy sprawdzić, jakie potrzeby mają cudzoziemcy mieszkający w naszym mieście, żeby dostosować ofertę biblioteki do ich potrzeb – mówi Natalia Gromow, dyrektorka Biblioteki Gdynia. – W tej chwili prowadzimy współfinansowane przez urząd zajęcia z języka polskiego dla obcokrajowców i gromadzimy odpowiedni księgozbiór w językach, na które jest zapotrzebowanie, natomiast chcielibyśmy tę działalność rozszerzyć. Chcemy wiedzieć, co robić, żeby bardziej integrować obcokrajowców, jakiego rodzaju spotkania czy warsztaty by ich interesowały. Zależy nam też, żeby zachęcić ich do korzystania z biblioteki.
Docelowo gdyńska biblioteka ma być dla imigrantów miejscem, do którego będą mogli zwrócić się z różnymi problemami. Wspólnie z Gdynią w międzynarodowym projekcie “Biblioteka dla każdego” uczestniczą także Łódź i Kraków oraz norweskie Bergen, ponieważ projekt jest finansowany z tzw. funduszy norweskich.
Z myślą o cudzoziemcach
– Zachęcamy do wypełnienia internetowej ankiety w językach: polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim, która pomoże ocenić potrzeby i oczekiwania imigrantów wobec tego, jak powinna funkcjonować miejska placówka – mówi Agata Grzegorczyk, rzeczniczka Urzędu Miasta Gdyni. – Jej wypełnienie zajmuje około 10 minut, a wśród pytań znalazły się kwestie związane m.in. z długością pobytu w Polsce, przyzwyczajeniami związanymi z bibliotekami w kraju ojczystym i zainteresowaniami co do potencjalnej oferty biblioteki w miejscu pobytu.
I dodaje: – Badania w formie ankietowej to nie jest jednak ostatni element procesu badawczego. Uczestnicy ankiety zostaną też zaproszeni do udziału w kolejnym etapie, który będzie wiązał się z bezpośrednimi rozmowami online.
Linki do ankiet znajdują się na stronie gdynia.pl.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS