A A+ A++

Plan inwestycyjny Miejskiego Komitetu Funduszu Gospodarki Mieszkaniowej w Elblągu na rok bieżący przewiduje przeprowadzenie kapitalnego remontu w 94 domach mieszkalnych – pisała prasa w 1950 r.

Kolejna niedziela i znów wracamy z cyklem Głos z przeszłości. O czym tym razem? Remonty, Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej, Fabryka Cukrów.

Planowy przebieg remontu domów z kredytów FGM polepszy sytuację mieszkaniową w Elblągu

“Plan inwestycyjny Miejskiego Komitetu Funduszu Gospodarki Mieszkaniowej w Elblągu na rok bieżący przewiduje przeprowadzenie kapitalnego remontu w 94 domach mieszkalnych, w tym również całkowite ukończenie robót rozpoczętych w 40 obiektach w roku ubiegłym. Sporządzone plany techniczne i finansowe opiewają na łączną sumę ponad 73 miliony zł.

Przeprowadzenie robót remontowych w tych domach zlecono Miejskiemu Przedsiębiorstwu Remontowo-Budowlanemu. Do dnia 1 bm. roboty w 68 budynkach zostały całkowicie zakończone, a w 20 domach w 75 proc. W 6 budynkach robót jeszcze nie rozpoczęto. Wskaźnik procentowy wykonania planu remontów wynosi w stosunku rocznym 88,3 proc.

Jeśli się weźmie pod uwagę, że roboty remontowe zostały wykonane w ciągu zaledwie 3 miesięcy od rozpoczęcia właściwego sezonu budowlanego, to należy uznać, że przebieg akcji remontowej prowadzonej z kredytów FGM jest w rb. bardzo pomyślny. Miejskie Przedsiębiorstwo Budowlane potrafiło, opierając się na doświadczeniach ubiegłego sezonu budowlanego, właściwie przygotować się do zadań w roku bież.

Roboty remontowe prowadzone są przeważnie w oparciu o dokumentację wstępną, gdyż biuro projektów przy MRN opracowało pod względem technicznym tylko 60 proc. zleconych MPB robót. Sprawa przyśpieszenia przygotowania dokumentacji technicznej jest niezwykle nagląca, gdyż brak dokumentacji może spowodować trudności w uruchomieniu dalszych kredytów.

Trudności materiałowe występujące w toku robót MPB stara się pokonywać we własnym zakresie. Przede wszystkim odczuwa się brak okuć stolarskich. W związku z tym wystąpiono prezydium MRN z wnioskiem o przestawienie jednego z zakładów wytwórczych na produkcję okuć stolarskich.

Poza tym czynione są starania o zwiększenie wyposażenia technicznego MPB, a tym samym i jego zdolności produkcyjnej. Miejskie Przedsiębiorstwo Budowlane potrzebuje przede wszystkim kruszarki oraz urządzeń, które pozwoliłoby zastępować drewno stropowe prefabrykatami.

Wykonanie planu inwestycyjnego FGM przyczyni się niewątpliwie do poprawienia warunków mieszkaniowych wielu rodzin robotników i pracowników elbląskich”.

Ożywić działalność koła TPPR w Zakładach Mechanicznych

“W ub. r. załoga Zakładów Mechanicznych im. gen. K. Świerczewskiego uchwaliła rezolucją o umasowieniu koła zakładowego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Jednak mimo upływu przeszło półrocznego czasu pracy od tej uchwały, w pracy TPPR właściwie nic się nie zmieniło. Koło nie przejawia prawie żadnej działalności. Trzy zwoływane w czerwcu zebrania ogólne nie doszły do skutku, z powodu nieprzybycia potrzebnej ilości członków, a zebrania zarządu odbywały się też w niekompletnym składzie.

Jakie są przyczyny tego stanu rzeczy? Przede wszystkim mała aktywność samego zarządu TPPR oraz niedostateczna opieka ze strony organizacji partyjnej. Dotychczas np. nie wybrano grupowych i nie sporządzono kompletnego i aktualnego spisu członków Towarzystwa.

Na ostatnim zebraniu zarządu postanowiono wzmóc łączność kierownictwa koła z ogółem robotników, powołać grupowych, sporządzić spis członków i usprawnić kolportaż prasy. Wykonanie tych uchwał powinno wpłynąć na uaktywnienie całej organizacji”.

Rozwój produkcji w Fabryce Cukrów wymaga rozszerzenia jej pomieszczeń

“W Fabryce Cukrów w Elblągu odbyła się miesięczna narada wytwórcza, poświęcona analizie wykonania planu produkcyjnego na I półrocze br. Załoga fabryki może poszczycić się w tym okresie poważniejszymi osiągnięciami. Plan półroczny został wykonany w 109 proc., a ogólna wydajność pracy osiągnęła 115 proc.

Pomyślny rozwój produkcji w Fabryce Cukrów jest wynikiem dobrze zorganizowanego współzawodnictwa pracy. Najlepsze wyniki w ramach współzawodnictwa osiągnęły w ub. m. pracownice: Jadwiga Jarzębowska 145,1 proc., Janina Zbróg -144,5 proc., Stanisława Męczyńska – 140,3 proc., Anastazja Pawlik – 140,2 proc. i Alicja Rudeman – 139,9 proc.

Wraz z rozwojem współzawodnictwa poprawiła się znacznie dyscyplina pracy.

W porównaniu z ilościowym wzrostem produkcji pewne niedociągnięcia istnieją w jakości wyrobów. Braki te w dużej mierze powodowane są trudnościami lokalowymi. W fabryce panuje ciasnota, wentylacja jest niewystarczająca itp.

Ze względu na dobro produkcji i osiągnięcia fabryki sprawa pomieszczenia powinna być w najbliższym czasie zostać pozytywnie załatwiona przez Zjednoczenie Przemysłu Cukierniczego”.

Źródło: Głos Wybrzeża, nr 190

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską

oprac. TB

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł[SZKOLNE WIEŚCI] Celebrowanie “Dnia błękitnej planety” w ,,Chopinie”
Następny artykułZobacz, jak wygląda nowe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Sprawdź godziny otwarcia oraz ceny biletów