Maraton w odcinkach to przedsięwzięcie na stałe wpisane do kalendarza dziewierzewskich imprez. Organizowane nieprzerwanie od 2003 r. i przeprowadzane zawsze w maju. Zawodnicy w ciągu 12 minut pokonują dystans na jaki pozwalają im siły (test Coopera). Rezultaty są skrzętnie odnotowywane, a po czterech tygodniach wyłaniani są laureaci – osoby, które pokonują najdłuższy czyli maratoński i ultramaratoński dystans.
W Dziewierzewie wystartuje 21. edycja „Maratonu w odcinkach”
Maraton w odcinkach to przedsięwzięcie na stałe wpisane do kalendarza dziewierzewskich imprez. Organizowane nieprzerwanie od 2003 r. i przeprowadzane zawsze w maju. Zawodnicy w ciągu 12 minut pokonują dystans na jaki pozwalają im siły (test Coopera). Rezultaty są skrzętnie odnotowywane, a po czterech tygodniach wyłaniani są laureaci – osoby, które pokonują najdłuższy czyli maratoński i ultramaratoński dystans.
Dziewierzewskie bieganie maratońskie
– Przez cały maj od poniedziałku do piątku na stadionie w Dziewierzewie odbywają się biegi. Każdy uczestnik przez 12 minut pokonuje odcinek, na który pozwala mu jego wydolność fizyczna. Od lat nasze biegi przyciągają dużą liczbę uczestników. W 2019 roku biegało z nami aż 80 osób – informuje prezes stowarzyszenia Maria Łyszczarz – W 2020 roku maraton odbywał się w szczególnych warunkach pandemii koronawirusa. Mimo restrykcji i przy uwzględnieniu reżimu sanitarnego na stadion po raz kolejny przybyli amatorzy biegania. Na uwagę zasługuje fakt, że biegają z nami całe rodziny: dzieci, rodzice i dziadkowie. Każdy z uczestników daje z siebie maximum sił, wyniki są skrupulatnie mierzone. Zliczamy pokonany dystans z każdego dnia. W końcowym rozrachunku wyniki pokazują dystans maratonu, półmaratonu i średnich dystansów. Każdy tyle ile zdoła.
W tym roku stowarzyszenie kontynuować będzie projekt przy wsparciu dotacyjnym z budżetu gminy Kcynia w ramach otwartego konkursu Sport. Do biegania zaprasza stałych uczestników, mieszkańców sołectwa oraz całego obwodu szkolnego Szkoły Podstawowej w Dziewierzewie.
– Grupę docelową stanowić będzie ok. 60 osób w wieku od 3 do 60 lat. Startujemy już 6 maja. Zaplanowaliśmy 20 spotkań biegowych, podczas których odbędą się 3 tury biegowe skupiające po ok. 10-20 biegaczy. Każdy zawodnik biec będzie przez 12 minut (test Coopera), a jego wynik zostanie odnotowany – mówi Prezes.
Test Coopera to próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku. Polega ona na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. Liczy się tutaj odległość, czyli pokonany dystans w tym czasie. To on wyznacza kondycję. Obecnie test stosowany jest do badania wytrzymałości przede wszystkim sportowców.
W ubiegłym roku po dziewierzewskim stadionie biegało 55 osób, spośród których 4 przekroczyły dystans maratoński. Najlepszą zawodniczką edycji 2023 została Natalia Pawlak. Jej wynik to 54 km. Maratończykami w ubiegłorocznych biegach zostali także Oliwier Iskra, Bartek Pawlak oraz Kuba Piątkowski. Jak będzie w tym roku? Przekonamy się już za kilka tygodni.
Z kart historii Stowarzyszenia Razem dla Dziewierzewa
Stowarzyszenie Razem dla Dziewierzewa działa od 2 października 2007 roku. Na przestrzeni tych 17 lat, aktywność międzypokoleniowa w sołectwie wzmocniła się. Stowarzyszenie było pomysłodawcą, inicjatorem i organizatorem pierwszego Dnia Seniora. Od tamtej pory, w corocznych spotkaniach uczestniczy 60-80 seniorów w wieku od 60 lat. W 2008 roku zrealizowało imprezy okolicznościowe, takie jak: Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, I piknik rodzinny, biesiada wiejska w ramach projektu Cztery pory roku przy biesiadniku wiejskim, dożynki powiatowe w Królikowie – stoisko Mleczna kraina, powrót do korzeni.
– Uczestniczyliśmy jako partner Urzędu Miejskiego w Kcyni w dniach Ślesina w ramach programu Studio Lato TVP 3 Bydgoszcz. Była to okazja do prezentacji stowarzyszenia i naszego stoiska z wyrobami mleczarskimi, pszczelarskimi oraz z pieczywem. Organizowaliśmy również Pożegnanie Lata – II piknik rodzinny – podkreślają członkowie Razem dla Dziewierzewa.
W 2008 Razem dla Dziewierzewa pozyskało dotację ze środków budżetowych Zarządu Powiatu Nakielskiego w ramach konkursu Odnowa Wsi Powiatu Nakielskiego. Był to początek dotacyjnych sukcesów, za którymi stoi przewodnicząca Maria Łyszczarz, charyzmatyczna, z głową pełną pomysłów, autorka projektów i inicjatorka wielu wydarzeń mających miejsce na terenie sołectwa.
– W 2009 roku oprócz organizacji cyklicznych imprez i imprez okolicznościowych, pozyskaliśmy dotacje z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na projekty „Nasza wieś sportem stoi, u nas sportu nikt się nie boi” oraz „Cudze chwalicie swego nie znacie – tuż za opłotkami też jest pięknie”. Była również dotacja na kontynuację projektu w ramach Odnowy Wsi Powiatu Nakielskiego zatytułowanego „Cztery pory roku to za mało jeszcze więcej by się zdało – prac przy biesiadniku wiejskim ciąg dalszy” – opowiada p. Maria.
Rok 2011 był dla stowarzyszenia rokiem znacznej aktywności. Nie tylko pozyskało dotacje ze środków gminy Kcynia na realizację Maratonu w odcinkach oraz na wypoczynek letni, ale również z budżetu Zarządu Powiatu w ramach Powiatowej Odnowy Wsi na projekt Historii- szacunek i pamięć. Ponadto było jednym z głównych, obok sołectwa, organizatorem gminno-powiatowych dożynek w dniu 10 września 2011 r.
– W przededniu tego wydarzenia prezentowaliśmy swój dorobek i przedstawialiśmy przygotowania do imprezy w TVB w programie Cafe Lato, co było znakomitą promocją naszych działań i całej gminy Kcynia.
W roku 2012 dzięki dotacji z Powiatowej Odnowy Wsi zainstalowane zostały słupki z jednolitymi tabliczkami kierunkowymi i numerami posesji oraz piękna, stylizowana mapa wsi Dziewierzewo.
– Był to też rok jubileuszu 5- lecia działalności naszego stowarzyszenia. Urodzinowa gala zebrała dużą liczbę mieszkańców co świadczy o tym, że stowarzyszenie jest odbierane pozytywnie w środowisku wiejskim, gminnym i powiatowym.
Rok później, ze środków uzyskanych ponownie z Powiatowej Odnowy Wsi zrealizowany został projekt Co? Gdzie? Kiedy? – mamy miejsce na lokalna informację, w ramach którego posadowiony został słup ogłoszeniowy i nowa tablica informacyjna.
– W 2014 uczestniczyliśmy w otwarciu nowo wyremontowanej świetlicy wiejskiej. Stowarzyszenie wystawiło stoisko z potrawami regionalnymi na Biesiadzie Pałuckiej w Laskownicy oraz na Powiatowych Obchodach Dnia Policji w Kcyni. Ponadto realizowaliśmy projekt promujący aktywny i zdrowy styl życia przy wsparciu środków Zarządu Powiatu Nakielskiego – mówi prezes – W 6. rocznicę katastrofy smoleńskiej i w przypadające w tym samym roku 100 lecie powstania OSP Dziewierzewo, przygotowaliśmy okolicznościowe wystawy i imprezy. Byliśmy też organizatorami pleneru rzeźbiarskiego – dodaje.
Kolejny, 2017 rok to aż cztery dotacje dla Razem dla Dziewierzewa, z których możliwa była organizacja pięknej uroczystości patriotycznej, upamiętniającej śmierć mieszkańców z sołeckich wsi podczas II wojny światowej, realizacja pierwszych elementów siłowni zewnętrznej oraz posadowienie pomnika poświęconego pamięci Józefa Wierzchosławskiego i Stanisława Pituły zamordowanych przez Niemców w żarczyńskim lesie. Rok później, z inicjatywy Marii Łyszczarz, w Górkach Dąbskich stanęła kolejna bryła pomnika, poświęconego pamięci Józefa Dymały z Dziewierzewa, Tadeusza Kruszki – powstańca wielkopolskiego pochodzącego ze Słabomierza oraz hrabiego Edwarda Mieczkowskiego ze Srebrnej Góry. Cała trójka zginęła na początku wojny przy torach kolejki wąskotorowej wiodącej do Żnina.
Obie uroczystości zostały przyjęte bardzo pozytywnie, zgromadziły członków rodzin pomordowanych, lokalną społeczność, dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Dziewierzewie. Nazwiska na pomnikach czczą pamięć członków bliższej lub dalszej rodziny, sąsiadów, znajomych pochodzących z okolicy.
W 2019 stowarzyszenie przystąpiło do realizacji trzeciej i ostatniej części projektu. Zakładała ona posadowienie nowego obelisku pamiątkowego w Dziewierzewie w lesie, na pograniczu wsi i drogi na Turzyn.
– W tym miejscu, 80 lat temu na początku listopada 1939 r. Niemcy zamordowali 5 osób. Byli to mieszkańcy Dziewierzewa: Czesław Chełminiak, Bronisław Jarecki, Władysław Komasa i Paweł Kolber oraz Franciszek Zamel pochodzący z Żarczyna. Zostali oni tu zamordowani i pochowani. W 1945 r. dokonano ekshumacji, zorganizowano uroczysty pogrzeb na cmentarzu parafialnym w Dziewierzewie – mówi p. Maria.
W ramach projektu postawiono nową bryłę i tablicę na obelisku. Kształtem i formą przypomina pomniki w Żarczynie i Górkach Dąbskich.
Pandemia koronawirusa w 2020 roku nie spowodowała przestoju w aktywności stowarzyszenia, ani nie wpłynęła na jego dalsze losy. W zachowaniu reżimu sanitarnego odbyła się kolejna edycja Maratonu w odcinkach, jak również zrealizowane zostały projekty Napisz proszę historię swojego domu. Zebranie materiałów do publikacji historii Dziewierzewa – pierwszy etap, Krokusy na Chochołowskiej – oczywiste, Chochołowska w Dziewierzewie – czemu nie?, Pozytywnie zaczytani, w sporcie zakochani.
– Rok 2022 był trochę skromniejszy jeśli chodzi o projekty. Aplikowaliśmy i otrzymaliśmy środki na realizację II etapu projektu „Napisz proszę historię swojego domu. Zebranie materiałów do publikacji historii Dziewierzewa” oraz na kolejny maraton w odcinkach. Nie oznacza to, że nie zrobiliśmy nic więcej. Braliśmy udział w akcjach charytatywnych, kiermaszu szkolnym, dożynkach. Jesteśmy zawsze tam gdzie jesteśmy potrzebni – podsumowuje prezes.
Ewa Hałas
Aktualizacja: 27/04/2024 13:16
Autor: Pałuki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS