A A+ A++

Uczniowie dowiedzą się więcej na temat ochrony środowiska i odnawialnych źródeł energii. W Szkole Podstawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Polkowicach powstała ekopracownia przyrodnicza. Całość kosztowała 50 tysięcy złotych, z czego 45 tysięcy pochodzi z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej, część druga „Ekopracownia – zielone serce szkoły”.

– Oprócz edukowania dzieci i upowszechniania wiedzy w zakresie ochrony środowiska, ekologii, celem ekopracowni jest też uświadomienie całej społeczności szkolnej i lokalnej wagi tego problemu – mówi Andrzej Ambroziak, dyrektor SP nr 2. – Poza zajęciami szkolnymi, jak biologia, chemia czy geografia, uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach dodatkowych, rozwijających ich kreatywność. Są to koła ekologiczne oraz chemiczno-przyrodnicze.

– Dzięki zdobytym grantom mogliśmy zakupić różnorodne pomoce dydaktyczne, które w sposób kreatywny pozwalają uczniom poznawać tajniki wiedzy, szczególnie w aspekcie ekologii i ochrony środowiska, między innymi pomoce do badania jakości powietrza oraz pomoce, które wykorzystują alternatywne źródła energii – dopowiada Joanna Borejszo, nauczycielka biologii w SP nr 2, a jak dodaje, odbywa się w sposób dostępny dla uczniów, czyli poprzez zabawę.

W ciągu roku w Polkowicach jest wiele wydarzeń proekologicznych, w których uczestniczą dzieci i młodzież. Teraz uczniowie z „dwójki” mogą zdobytą wiedzę pogłębiać w swojej ekopracowni.

– To jest ważne, aby lepiej nam się żyło w przyszłości, żeby nie było zanieczyszczeń, smogu – mówi Lena z klasy VIII. – Mieliśmy już doświadczenia robione pod mikroskopami – dodaje.

– Sala została pięknie zrobiona – dodaje jej koleżanka Nikola. – Mamy tu bardzo fajnie przeprowadzone lekcje i zajęcia pozalekcyjne.

Niedawno w SP nr 1 w szkole w Jędrzychowie powstały „zielone ściany”, teraz „dwójka” ma „zielone serce szkoły”. Edukacja ekologiczna rozwija się i zajmuje ważne miejsce w gminnych placówkach, także dzięki grantom z różnych projektów.

– Mamy jeszcze gminny program edukacji ekologicznej, z którego wszystkie nasze placówki, ale także i dorośli mieszkańcy korzystają – przypomina Ewa Kowalik, wiceburmistrz Polkowic ds. społecznych. – Mam nadzieję, że wszystkie te działania na tyle podniosą świadomość naszych mieszkańców, że troska o środowisko nie będzie troską tylko przygodną, ale ciągłą – podkreśla.

Koszt powstania ekopracowni w SP nr 2 wyniósł 50 tysięcy złotych, z czego 45 tysięcy to dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pozostała część pochodzi z budżetu gminy Polkowice.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMOL Group podwoił zyski na sprzedaży paliw
Następny artykułSąsiedzkie usługi opiekuńcze