Prof. Grzegorz Białuński zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 16 października 2018 roku w wieku 51 lat. Profesor Białuński pełnił funkcję, prorektora ds. kadr Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Był wybitnym naukowcem, nauczycielem akademickim, lubianym i szanowanym przez studentów, człowiekiem wielce życzliwym ludziom.
Profesor Białuński znany był wielu mieszkańcom Giżycka. Początki jego kariery naukowej związane są właśnie z tym miastem. Był wybitnym naukowcem, historykiem.Pracował na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, gdzie pełnił obowiązki prorektora ds. kadr.
Zapewne jego książki, liczne prace naukowe związane z historią Mazur zdobią biblioteki wielu miłośników regionu. Był również autorem licznych artykułów poświęconych historii miasta i Mazur w „Gazecie Giżyckiej”.
Rok temu, w pierwszą rocznicę jego śmierci, ukazała się książka “Grzegorz Białuński we wspomnieniach”,w której wspominają go najbliżsi współpracownicy i przyjaciele.
Jednym z nich jest prof. Zbigniew Chojnowski:
— Grzegorz Białuński był człowiekiem, który kochał pomagać ludziom i ja też tego doświadczyłem. Jego droga do profesury, droga do uznania i tego bardzo odpowiedzialnego stanowiska była okupiona nie tylko wysiłkiem intelektualnym, ale i fizyczno-motorycznym. Bo przecież najpierw pracował w szkole podstawowej pod Giżyckiem — zaraz po studiach w Toruniu. Potem — jako nauczyciel — pisał doktorat. Żeby zebrać materiały do historii osadnictwa na Mazurach, musiał jeździć do Berlina. Tam poświęcał się bez reszty nauce — mówił prof. Chojnowski w Radiu UWM FM. — Jedni twierdzą, że doskonale umiał się bawić. Inni — że doskonale pracował. A jeszcze inni, że doskonale godził te dwie sfery, wyznając zasadę trzech ósemek: czyli osiem godzin pracy, osiem godzin odpoczynku i osiem godzin snu.
W książce — sfinansowanej przez samorząd Giżycka, a wydanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Giżycku — swoimi refleksjami dzielą się m.in. Edward Konarzewski, Jan Sekta, Jerzy Łapo, Mariusz Piotrowski, Wojciech Chodakowski, Waldemar Mierzwa, prof. Janusz Małłek, Cezary Tryk oraz żona Marta Białuńska.
Grzegorz Białuński był regionalistą, historykiem dziejów Prus i Mazur. Zajmowała go tematyka osadnictwa Mazur w średniowieczu i czasach wczesnonowożytnych. Poza historią kochał także muzykę… i skoki narciarskie.
W 2014 roku otrzymał medal “Za szczególne zasługi dla miasta Giżycka”. To jemu Giżycko zawdzięcza Archiwum Mazurskie działające w mieście w latach 90., gromadzące dokumenty związane z dziejami Mazur, oraz ukazujący się od 1997 roku periodyk “Masovia”. To pod redakcją prof. Białuńskiego powstała monografia “Giżycko. Miasto i ludzie” wydana w 2012 roku z okazji 400-lecia miasta.
Prof. Grzegorz Białuński
Urodził się 2 kwietnia 1967 r. w Giżycku. W latach 1985-1990 studiował historię na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1996 r. na tej uczelni uzyskał tytuł doktora nauk historycznych, a w 2002 r. tytuł doktora habilitowanego. Po ukończeniu studiów pracował jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Skopie, potem w SP nr 3 Giżycku.
W 1999 r. podjął pracę jako wykładowca historii regionu w katedrze Turystyki i Rekreacji Prywatnej Wyższej Szkoły Zawodowej w Giżycku. W 2001 r. wraz z Janem Sektą został kustoszem Muzeum Twierdzy Boyen w Giżycku. Działał też jako kustosz w Archiwum Mazurskim. Pełnił funkcję redaktora pism „Masovia” oraz „Fest Boyen”.
Od 1 września 1996 r. zatrudniony był jako adiunkt w Ośrodku Badań Naukowych w Olsztynie.
W 2004 został profesorem nadzwyczajnym UWM w Olsztynie. Od 2014 był kierownikiem Katedry Powszechnej Historii Prawa, Prawa Rzymskiego i Komparatystyki Prawniczej na Wydziale Prawa i Administracji UWM. W 2012 został prorektorem ds. kadr uniwersytetu w Olsztynie.
Grzegorz Białuński zmarł 16 października 2018 r.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS