Okładka 2. w 2024 r. numeru tygodnika “Przełom”
Onkologia – oddział, który miał być chlubą chrzanowskiego szpitala, przestał pracować w normalnym trybie. Trzy lekarki niemal jednocześnie się zwolniły, jedna poszła na L4, a kolejna na „opiekę”. Została jedna bez specjalizacji. Co dalej z pacjentami?
Kasia chce żyć. Potrzebuje pomocy
Katarzyna Rymarek z Balina ma 38 lat i walczy z nowotworem. Chce mieć pewność, że go pokona, dlatego musi się poddać kosztownej operacji. Dowiedzcie się, jak można jej pomóc.
Siersza tonie w wodzie, a SRK więcej zrobić nie może
Gmina Trzebinia nie chce być partnerem Spółki Restrukturyzacji Kopalń w odwadnianiu starorzecza Koziego Brodu, nie ma też specustawy pozwalającej na rozpoczęcie tych prac ani w partnerstwie z gminą, ani samodzielnie. Mamy więc pat w sprawie likwidacji skutków zatapiania kopalni, a wody na powierzchni szybko przybywa. Jak to widzą mieszkańcy, a jak SRK?
GDDKiA likwiduje zjazd na krajówkę. Mieszkańcy protestują
Prawie wszyscy mieszkańcy ul. Mniejszej w Woli Filipowskiej podpisali się pod apelem o utrzymanie zjazdu na drogę krajową 79. Przeczytajcie, dlaczego zarządca nie chce się na to zgodzić i co ludziom proponuje w zamian.
Balneologia jak nowa, uzdrowisko za pasem
Rozbudowa Małopolskiego Szpitala Rehabilitacyjnego w Krzeszowicach stała się faktem. Zobaczcie jak wyglądają jego wnętrza, przeczytajcie, co się tam leczy, poznajcie historię tego miejsca. Piszemy też o tym, dlaczego samorząd chce, aby miasto Krzeszowice stało się uzdrowiskiem. Jakie są tego plusy i minusy.
Komunikacja zbiorowa czeka na pieniądze
Trzy gminy zrzeszone w ZKKM miały zwiększyć w 2024 r. dopłaty do komunikacji miejskiej. Na razie zagwarantowała to tylko jedna. Na jakie zmiany można w tej sytuacji liczyć? Piszemy też o tym, kiedy będą uruchomione specjalne kursy minibusów, które zawiozą uczniów z Alwerni, Babic i Libiąża do szkół w Oświęcimiu.
SIM-y muszą szybciej budować
Spółka SIM Zagłębie podpisała już z zainteresowanymi część umów przedwstępnych na wynajem mieszkań w bloku zaplanowanym w Chrzanowie. W przypadku podobnej inwestycji w Libiążu złożyła wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Na razie jednak efektywnośc budownictwa społecznegopod szyldem SIM nie byłą w Polsce zadowalająca.
Elektrownie słoneczne zajmą hektary w Luszowicach
Końcem zeszłego roku rozpoczęła się budowa potężnej farmy fotowoltaicznej w sąsiedztwie ul. Przybyszewskiego. Przecztacie co na ten temat wiadomo.
Czarna seria na drogach w powiecie chrzanowskim
Dwie osoby zginęły na miejscu, a jedna w wyniku wypadku zmarła w szpitalu. To tragiczny bilans ostatnich dwóch tygodni. Przy okazji piszemy o prawach i obowiązkach pieszych i kierowców.
Balin walczy o więcej chodniki przy powiatówce
Przez cztery dni ponad pół tysiąca osób podpisało petycję w sprawie budowy chodników na drogach powiatowych. Piszemy, dlaczego to takie ważne i co uda sie zrobić w najbliższym czasie.
Sarna padła w prywatnym ogrodzie w Płazie i co dalej
Właścicielka posesji znalazła przy swoim domu martwą sarenkę. Interweniowała w powiatowym centrum zarządzania kryzysowego i zaczęła się urzędnicza przepychanka. Co mówią przezpisy, jaka jest praktyka.
Młodzi energetycy rozgryzają zieloną energię
Młodzieży nie trzeba przekonywać, że piece węglowe to zanieczyszczające otoczenie kopciuchy. Wystarczy wieczorem wyjść na zewnątrz, by to zobaczyć i poczuć. Odnawialne źródła energii to jedyna droga na przyszłość. Dla Ziemi i dla ludzi. I uczniowie doskonale to wiedzą – mówi Jadwiga Bochenek, dyrektorka Zespołu Szkół w Libiążu, w którym od niedawna jest innowacyjna pracowania OZE. Jedyna taka w powiecie. Czytając, przekonacie się, że wiedza korzystąjacych z niej uczniów jest naprawdę imponująca.
Czytajcie też:
- Rośnie trzebińskie więzienie. Koszt 61 mln zł, cel: zwiększenie liczby miejsc dla osadzonych
- Sto lat dobrego życia Marii Grzybowskiej z Trzebini
- AVR nadal odśnieża trzebinskie drogi
- Nowy wicedyrektor PZD w Chrzanowie
- Skąd się wzięły borbry w Puszczy Dulowskiej
- Co widzą kwadratowe oczy
KONKURS “ZŁOTE RĘCE SENIORA” – SĄ PIERWSZE KANDYDATKI!
- Danuta Jarosz nie lubi rozstawać się ze swoimi pracami
Gdyby ludzi takich jak Danuta Jarosz z Żarek było na świecie o połowę więcej, to śmieci na wysypiskach byłoby o połowę mniej. Bo pani Danuta podarowała drugie życie niejednej rzeczy, którą ktoś inny by wyrzucił. Ogląda je, zastanawia się i robi z nich coś nowego, ładnego lub użytecznego.
- Jadwiga Dudek – kobieta z artystyczną pasją
Energii i chęci do działania może jej zazdrościć każdy. Jadwiga Dudek z Balina ma w sobie radość życia i talent muzyczny. Potrafi zarażać entuzjazmem i mobilizować do działania.
Zapraszamy do zgłaszania kolejnych kandydatów na adres: [email protected] lub osobiśce w naszej redakcji.
SPORT
- W Trzebini szykuje się gorąca zima
- Chrzanów promuje się przez szczypiorniaka
- Najmłodszy trener w Polsce pochodzi z powiatu chrzanowskiego
- Zostań sędzia piłkarskim
Czytelników e-wydania “Przełomu” zapraszamy na platformę e-prasa i e-Kiosk.pl
Tam znajdziecie archiwalne i bieżące wydania tygodnika.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS