A A+ A++

W czwartek i piątek prognozowana zła jakość powietrza w woj. śląskim

19.12.2019r. 13:10

W czwartek jakość powietrza w woj. śląskim jest zła, a miejscami bardzo zła. W piątek sytuacja nieco się poprawi, ale w części środkowej i wschodniej prognozowana jest zła jakość powietrza – przekazały w czwartek służby środowiskowe.
Jak wynika z komunikatu wydanego przez Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Katowicach Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ), w czwartek w godzinach nocnych i porannych na stacjach pomiarowych na terenie większości regionu przekroczone zostały jednogodzinne stężenia pyłu zawieszonego PM10. Dla pyłu zawieszonego nie ma określonej normy jednogodzinnej.

W prognozie na czwartek GIOŚ przestrzegł przed złą i lokalnie bardzo złą jakością powietrza ze względu na pył PM10 na przeważającej części woj. śląskiego. Prognoza na piątek sygnalizowała dostateczną pod tym względem jakość powietrza w większości regionu i złą – w jego części środkowej i wschodniej.

Jednocześnie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach (WIOŚ) wydał ostrzeżenie WIOŚ o ryzyku przekroczenia w czwartek poziomu informowania dla pyłu PM10 w miastach: Częstochowa, Gliwice, Katowice, Zabrze, Rybnik, Żory, Jastrzębie-Zdrój, a także w powiatach: pszczyńskim, raciborskim, rybnickim, mikołowskim oraz bielskim (gminy Bestwina, Czechowice-Dziedzice, Bestwina i Wilamowice). Prognozowano tam bardzo złą jakość powietrza.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska od 11 października br. obowiązują bardziej restrykcyjne normy informowania i alarmowania o smogu. Alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu średniodobowej wartości 150 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM10, poprzednio było to 300 mikrogramów. Tzw. poziom informowania to 100 mikrogramów.

Zgodnie z prezentacjami pomiarów zamieszczanymi na stronach WIOŚ, np. na stacji pomiarowej w Częstochowie maksymalne stężenie godzinne pyłu PM10 sięgnęło w czwartek 212 mikrogramów, w Rybniku 430 mikrogramów, a w Zabrzu – 318 mikrogramów.

Rozporządzenie Ministra Środowiska nowelizujące przepisy dotyczące informowania o smogu z 2012 r. zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 10 października br.

Nowe przepisy stanowią, że alarm smogowy jest ogłaszany przy przekroczeniu średniodobowej wartości 150 mikrogramów na m sześc. dla pyłu PM10; poziom informowania ustalono na 100 mikrogramów. Wartości te są o połowę niższe niż określone w rozporządzeniu z 2012 r., kiedy wynosiły odpowiednio 300 i 200 mikrogramów. Oznacza to, że społeczeństwo będzie częściej informowane o wysokich stężeniach zanieczyszczeń w powietrzu.

Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że dopuszczalne stężenia dobowe dla pyłu PM10 nie powinny przekraczać 50 mikrogramów, a dla pyłu PM2,5 – 25 mikrogramów na metr sześc.

Zgodnie z raportami WHO i agend europejskich, z powodu smogu i powikłań wynikających ze złej jakości powietrza, w Polsce umiera 47 tys. osób rocznie. Za największe emisje zanieczyszczeń, w tym pyłów zawieszonych PM2,5, PM10 oraz benzo(a)pirenu odpowiada sektor bytowo-komunalny (np. piece grzewcze, palenie śmieci) oraz transport.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPożegnanie z Limem i z lotnictwem w Białej Podlaskiej
Następny artykułDobra energia poszła w świat! Wyniki konkursu Enei Połaniec S.A. i “Tygodnika Nadwiślańskiego” [zdjęcia]