A A+ A++

– Tuż przed świętami Bożego Narodzenia moja żona otrzymała pozytywny wynik testu na koronawirusa – relacjonuje nasz czytelnik. W sobotę, w drugi świąteczny dzień, miałem identyczne objawy choroby. W ramach tak zwanej świątecznej opieki zadzwoniłem do szpitala miejskiego, by w ramach teleporady skierowano mnie na test. Zdziwiony usłyszałem, że takiego skierowania lekarz mi nie wyda, poradzono, bym poczekał do poniedziałku i skontaktował się z lekarzem w swojej przychodni zdrowia – opowiada pan Tomasz.

Następnego dnia, w niedzielę, zatelefonował do placówki tzw. świątecznej i nocnej pomocy w szpitalu wojewódzkim na Parkitce.

– Usłyszałem identyczną odpowiedź jak dzień wcześniej w ramach teleporady: skierowania na wymaz koronawirusowy nie otrzymam. Nawet nie wiem, czy rozmawiałem z lekarzem, czy z inną osobą, która odebrała telefon – mówi nasz Czytelnik.

Tym razem nie dał za wygraną. Zadzwonił na infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia, tam otrzymał kontakt do placówki opieki świątecznej w Katowicach. Po telefonicznej konsultacji lekarz w ramach teleporady wystawił za pomocą kodu skierowanie na test.

– Jeszcze w niedzielę się przetestowałem i tak jak się spodziewałem, wynik był pozytywny – mówi pan Tomasz, dodając, że „już wie, dlaczego po weekendach w 200-tysięcznym mieście tak raptownie spada liczbą zakażonych” i co by było, gdyby w poniedziałek poszedł do pracy, bo czuł się „w miarę dobrze”.

Spytaliśmy o powody odmawiania przez lekarzy z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej skierowań na testy w ramach teleporad.

– To niemożliwe – dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego dr Wojciech Konieczny nie krył zaskoczenia naszą interwencją. – Muszę to wyjaśnić, nocna opieka jest po to, by odciążyć SOR-y. Musiało zajść jakieś nieporozumienie – mówi dyr. Konieczny.

Podobne zaskoczenie w szpitalu na Parkitce, gdzie dodatkowo zapytaliśmy, ile osób w minione święta skierowano na testy koronawirusowe. – Nocną i świąteczną opiekę świadczy dla naszego szpitala podwykonawca. Każdy lekarz wystawia skierowanie ze swojego indywidualnego konta. Nie mam więc zbiorczej ewidencji takich danych – odpowiada Dariusz Tworzydło, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na częstochowskiej Parkitce. I zapewnia, że „sprawę trzeba będzie wyjaśnić”. 

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna 

Na stronie internetowej katowickiego oddziału NFZ informacja o nocnej i świątecznej opiece nie pozostawia żadnych wątpliwości. Podczas świąt oraz dni wolnych od pracy pomocy medycznej udzielają punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Chodzi o porady od poniedziałku do piątku od godz. 18 do 8 dnia następnego oraz w dni wolne od pracy przez całą dobę.

Aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, gabinety nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w pierwszej kolejności udzielają teleporad. Podczas niej lekarz wyda zalecenia dotyczące terapii, a także w razie potrzeby może wystawić e-zwolnienie oraz e-receptę. 

Jeżeli lekarz w trakcie telefonicznego wywiadu potwierdzi konieczność osobistej wizyty – taka wizyta się odbywa. Lekarze i felczerzy, którzy udzielają świadczeń w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, mają możliwość zlecenia testu na koronawirusa – czytamy na stronie NFZ.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProkuratura Krajowa zabezpieczyła majątek Henryka K.
Następny artykułNie żyje Marek Pawłowski z programu Złomowisko PL znany jako „Krzykacz”