To już 10 lat, od kiedy w Polsce na święto Trzech Króli mamy dzień wolny od pracy. Zanim Sejm to uchwalił, przywrócono – m.in. za sprawą fundacji Orszak Trzech Króli – tradycję zbiorowego, radosnego i kolorowego oddawania czci Dzieciątku. Zwyczaj znalazł wsparcie także w Częstochowie, gdzie od 2012 r. były organizowane tłumne pochody przez miasto. Uczestnicy zaczynali marsz przed archikatedrą, by przejść Alejami pod Jasną Górę. W 2020 r. orszak dotarł do Doliny Miłosierdzia.
Orszak Trzech Króli w Częstochowie, 6 stycznia 2019 r. Fot. Maciek Skowronek / AG
– Niestety, w tym roku tłumnych orszaków być nie może z powodu pandemii – informuje Piotr Giertych, przewodniczący rady fundacji Orszak Trzech Króli, która koordynuje „królewskie” świętowanie w całej Polsce. – W zamian proponujemy miniorszaki.
Orszak Trzech Króli w Częstochowie, 6 stycznia 2015 r. Fot. Grzegorz Skowronek / AG
Jak mówi, fundacja przygotowała na 6 stycznia 2021 r. taką samą liczbę koron i śpiewników jak przed rokiem. Zamiast do 872 organizatorów ubiegłorocznych przemarszów, rozesłała je do 2,5 tys. punktów, głównie parafii. Wierni po mszy będą mogli nałożyć korony na głowy i pokłonić się Dzieciątku w żłobie. – Korony i śpiewniki wysłaliśmy także do miejscowości archidiecezji częstochowskiej, m.in. do Częstochowy, Mstowa, Konopisk, Kolonii Poczesna – wylicza Giertych.
Orszak Trzech Króli w Częstochowie, 6 stycznia 2018 r. Fot. Grzegorz Skowronek / AG
Poza pokłonem w kościołach możliwe są także przemarsze w gronie maksymalnie 5 osób, bo na taką liczebność zgromadzeń godzi się rząd. Taki 5-osobowy orszak pojawi się np. w Warszawie na placu Zamkowym w południe 6 stycznia. – Będzie go można oglądać na naszej stronie internetowej orszak.org – zapowiada Piotr Giertych. – Pokażemy także scenki nagrane wcześniej w teatrze oraz reportaże z przygotowań do święta.
Fundacja, a za nią także Episkopat, zachęca także do innych sposobów uczczenia święta: proponuje np. Spacer Orszakowy w gronie rodziny, albo Orszakowy Challenge Kolędowy, który polegałby na nagraniu kolęd czy pastorałek, a potem nominowaniu innych rodzin, parafii, wspólnot czy szkół do wspólnego śpiewania. Filmiki z tych wydarzeń można umieścić w mediach społecznościowych z hasztagiem #KoledujmyRazem.
Orszak Trzech Króli w Częstochowie, 6 stycznia 2019 r. Fot. Maciek Skowronek / AG
Hasłem tegorocznego orszaku są słowa z jednej z pieśni Jana Kochanowskiego „Panu dzięki oddawajmy” (Pieśń XIII, Księgi Wtóre). Mają nawiązywać do wdzięczności za to, że dokładnie 10 lat temu w 2011 r. dzień 6 stycznia stał się ponownie dniem wolnym od pracy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS