W przyszłości tzw. zielony wodór ma zrewolucjonizować europejską gospodarkę. Technologia na razie raczkuje, ale Częstochowa jest jednym z pierwszych miast, w których ma powstać hub wodorowy. Przedsięwzięcie zrealizuje ARP Energia, która współpracuje z Politechniką Częstochowską.
Wodór nieprzypadkowo jest nazywany paliwem przyszłości. Bezwonny i bezbarwny gaz cechuje się wysoką wartością opałową, która wynosi 33 kWh na kilogram. Dla porównania benzyna ma wartość opałową równą 12 kWh/kg, a gaz ziemny 10,6-13,1. Przede wszystkim pozyskiwanie energii wodoru nie wiąże się z emisją szkodliwych substancji do atmosfery. Efektem spalania wodoru z czystym tlenem jest woda, podobnie jak w przypadku utleniania wodoru w ogniwach paliwowych.
Co ciekawe, wodór jest też dobrym magazynem energii. Nadwyżka wyprodukowanej energii z OZE przetwarzana jest na wodór, z którego można później wytworzyć energię elektryczną. Nic zatem dziwnego, że wodór ma się przyczynić do realizacji celów jakie stawia przed sobą Unia Europejska.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS