A A+ A++

Gwóźdź został znaleziony w klasztorze Milevsko (Czechy) w 2020 roku. Datowanie radiowęglowe drewnianego relikwiarza (pojemnika do przechowywania cennych relikwii o świętym znaczeniu), w którym ukryto gwóźdź, wskazywało na IV wiek naszej ery. Artefakt został ozdobiony błękitem ultramaryny, farbą droższą od diamentów.

Ten gwóźdź został znaleziony w klasztorze Milevsko (Czechy) podczas badań archeologicznych wiosną 2020 roku. Ukryty był w tajnym skarbcu w murze i najprawdopodobniej ukrywał się przed wojownikami husyckimi, którzy spalili klasztor w 1420 roku. Sam gwóźdź jest ozdobiony krzyżem z 21-karatowego złota.

Pierwsze pudełko, w którym ukryto gwóźdź, zostało datowane radiowęglowo na IV wiek. Chrześcijaństwo zostało zalegalizowane w 313 roku edyktem mediolańskim podpisanym przez cesarza Konstantyna I.

Co ważniejsze, relikwiarz został ozdobiony ultramaryną. Niebieski barwnik wykonany z lapis lazuli, który w tamtych czasach był droższy od złota czy kamieni szlachetnych. W swojej naturalnej postaci występuje tylko we współczesnym Afganistanie. Drugi relikwiarz został również ozdobiony złotą tabliczką w kształcie krzyża z napisem IR, co oznacza Iēsus Rex, Jezus Król.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWąsik: Polacy widzą, że rząd zrobił wszystko, by złagodzić skutki kryzysu wywołanego przez Putina
Następny artykułW niedzielę mecz podkarpackiej II ligi siatkówki w Iwierzycach