A A+ A++

Polska była krajem, który w wyniku II wojny światowej ucierpiał szczególnie mocno. W naszym kraju życie straciło ponad 6 mln ludzi, a wiele miast zostało zrównanych z ziemią. Ponad 90 proc. zabudowań w polskich miejscowościach zamieniło się w gruzy.

Bombardowania, ostrzał artyleryjski, uliczne walki i śmierć cywilów. Tak wyglądała rzeczywistość zmagań o miasta w trakcie II wojny światowej. W trakcie kolejnych jej etapów wiele miast obecnej Polski zostało niemal zrównanych z ziemią – powodem były wycofujące się siły Wehrmachtu i postępujące siły Armii Czerwonej.

W wyniku ataku Niemiec na Polskę, ucierpiało wiele polskich miast – w tym m.in. Warszawa, Jasło, Wieluń czy Głogów. Poniżej przedstawiamy kilka wybranych miejscowości, w których doszło do zniszczeń. Dużych strat doznała również Łódź, która była uznawana za polskie miejsce, które w czasie wojny ucierpiało najmniej. Eksperci obalili ten mit.

Zobacz również: To się wydarzy między 2022 a 2026 rokiem. Naukowcy ostrzegają

Warszawa. Stolica w ruinie

Naziści celowo zniszczyli część miast. Jednym nich z była Warszawa, którą okupant niszczył 4-krotnie. Niemcy zbombardowali ją w 1939 roku, później ucierpiała w trakcie powstania w getcie warszawskim i powstania warszawskiego. Wszystkie te zdarzenia sprawiły, że suma zniszczeń wyniosła prawie 85 proc. Ponad 70 proc. domów i prawie wszystkie warszawskie zabytki zostały zrównane z ziemią.

Jedną z najtragiczniejszych kart historii Warszawy był tzw. “czarny poniedziałek”. 25 września 1939 roku Warszawa przeszła niespotykany do tej pory w historii atak bombowy. Od godz. 7:00 do wieczora ok. 400 niemieckich bombowców zrzuciło na stolicę Polski prawie 630 ton bomb. 

17 października 1944 roku Heinrich Himmler, szef SS, wypowiedział słowa: “Miasto musi kompletnie zniknąć z powierzchni ziemi i służyć jedynie jako stacja transportowa dla Wehrmachtu”.

Nim Niemców powstrzymała Armia Czerwona, 85 proc. Warszawy było zrujnowane. Mimo tego i tak była w lepszej sytuacji niż Jasło, które zostało zburzone w 97 proc. i zniszczony całkowicie Polanów.

W 2004 roku powstał “Raport o stratach wojennych Warszawy”. Autorzy oszacowali, że straty materialne poniesione przez miasto i mieszkańców wynoszą 18,2 mld przedwojennych złotych, czyli 45,3 mld dolarów. Po tym, jak skorygowano błędy i rozszerzono szacunki straty, okazało się, że wyniosły one ponad 54 mld dolarów.

Zobacz również: Nie odnaleźli się w wielkim świecie. Codzienność samosiołów z Czarnobyla

Jasło. Miasto zrównane z ziemią

Niemcy zrównali to miasto z ziemią. Gdy 15 stycznia 1944 roku opuszczali Jasło, spośród 1200 budynków, ocalały tylko 3. Pozostałe zostały zniszczone jesienią 1944 roku, bez żadnego militarnego uzasadnienia. Po wojnie straty Jasła zostały oszacowane na 70 mln zł. Miasto z trudem podnosiło się po wojnie – w maju 1945 roku hutnicy z miejscowej huty pierwsze wyprodukowane przez siebie szkło okienne wysłali do zburzonej Warszawy.

Wieluń. Wtedy nie ocalało prawie nic

Do najbardziej zniszczonych w czasie wojny polskich miast należał Wieluń. Przez niektórych jest uznawany za miejsce rozpoczęcia II wojny światowej. A to ze względu na serię ataków niemieckiego lotnictwa we wrześniu 1939 roku. Zdania do dziś są w tej sprawie podzielone. Ten atak powietrzny jest często podawany za przykład nieuzasadnionego terroru Niemców. Nalot został przeprowadzony nagle, bez wypowiedzenia wojny Polsce. Skutki były opłakane – zabudowa została zniszczona w 74 proc., włącznie ze szpitalem i zabytkami. Z zabudowy rynku ocalało wówczas jedynie dawne kolegium pijarów.

Głogów. Całkowite zniszczenie

Głogów to jedno z najstarszych polskich miast. Po zakończeniu I wojny światowej, w ramach Traktatu W … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKaskaderzy zastępujący głównych bohaterów w filmach Marvela
Następny artykułAktorzy też mają swoje wymarzone role