Chcemy jak najszerzej promować akcję szczepień, wraz z naszymi zespołami ruszamy w Polskę, w miastach wojewódzkich w majówkę pojawią się mobilne punkty informacyjne i szczepieniowe – zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. W piątek zaś rusza pilotaż szczepień prowadzonych przez pielęgniarki i ratowników medycznych.
Szef rządu podczas czwartkowej konferencji prasowej zwracał uwagę, że Narodowy Program Szczepień rozkręca się coraz szybciej, gdyż do Polski dociera coraz więcej dawek szczepionek. Zapewnił, że pracuje nad tym razem z Komisją Europejską i innymi państwami UE. Poinformował też, że w środę rozmawiał z szefem firmy Pfizer. “Dyskutowaliśmy również o projektach, które firma Pfizer może robić w Polsce w obszarze szczepionek” – relacjonował premier.
“To są wszystko bardzo ważne sprawy, które mogą spowodować, że w kolejnym roku, w kolejnych kwartałach nie tylko będziemy mogli już pożegnać się raz na zawsze z tą fatalną epidemią, ale jednocześnie też będziemy budowali coraz to sprawniejsze zabezpieczenia przed ewentualnymi nawrotami Covid-19” – mówił Morawiecki.
Podkreślił jednocześnie, że w majówkę “wrzucamy wyższy bieg w programie szczepień”. “Chcemy jak najszerzej promować akcję szczepień. Widzimy po Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, że jest to skuteczne, że ta skuteczność jest coraz wyższa i wprost proporcjonalna do liczby zaszczepionych osób” – podkreślił.
“Dlatego będziemy wraz z naszymi specjalnymi zespołami ruszali w Polskę. W miastach wojewódzkich będą namioty, kontenery, ciężarówki, które w mobilny sposób będą starały się dostarczyć szczepionki tam, gdzie dzisiaj ich nie ma, ale przede wszystkim będą spełniały funkcję promocyjną. Promocji szczepień” – zapowiedział szef rządu.
Chcemy poprzez większą liczbę kanałów dotarcia do obywateli móc aplikować szczepionki – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że Narodowy Program Szczepień staje się narodowym programem odpowiedzialności.
W czwartek na konferencji prasowej na Stadionie Narodowym premier mówił o promocji szczepień przeciw COVID-19. “W przyszłości chcemy mieć wypracowane takie mechanizmy, że jeżeli ktoś nie będzie mógł dotrzeć do punktu szczepień – to punkt szczepień dotrze do Polaka, dotrze do Polki w tym miejscu, gdzie będzie to konieczne” – zapowiedział szef rządu.
“Narodowy Program Szczepień staje się narodowym programem odpowiedzialności” – podkreślił Mateusz Morawiecki. “Właśnie od tego, jak szybko będziemy w stanie zaszczepić, jak największą część Polaków, będziemy mogli pożegnać się z tą fatalną chorobą raz na zawsze i do tego zmierzamy szybkimi krokami, ale nic nas nie zwolni od odpowiedzialności” – dodał premier.
Jak zaznaczył, “dzisiaj mamy coraz więcej szczepionek”. “Chcemy zatem poprzez coraz większą liczbę kanałów dotarcia do obywateli te szczepionki móc aplikować” – przekazał Morawiecki.
Premier podziękował za zaangażowanie medykom, służbom, które skonstruowały program szczepień, w tym szczepień mobilnych. “To jest bardzo ważne, żeby docierać ze szczepieniami wszędzie tam, gdzie one są oczekiwane, gdzie one są potrzebne” – podkreślił.
Kuczmierowski: Kiedy będzie więcej szczepionek, w mobilnych punktach będziemy realizować regularne szczepienia
Mobilne punkty w czwartek rozjadą się po całym kraju, aby wzmocnić sieć szczepień, ale kiedy będzie więcej szczepionek, będziemy w nich realizować regularne szczepienia – poinformował w czwartek prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.
Prezes RARS podkreślał, że w narodowym programie szczepień istotna jest nie tylko kwestia jak największej dystrybucji, ale również wielu kanałów, którymi można tę dystrybucję prowadzić, w tym niestandardowych.
Podkreślił, że pomysł wykorzystania mobilnych punktów szczepień pojawił się po rozmowach z wojewodami, którzy wskazywali go jako alternatywę dla “białych plam” na mapie szczepień w Polsce. Kuczmierowski poinformował, że mobilne punkty kontenerowe powstały we współpracy z polskimi producentami kontenerów.
Prezes RARS przypomniał, że tego typu kontenery i mobilne punkty były już testowo wprowadzane w Małopolsce, gdzie – jak dodawał – spełniły swoją funkcję.
“Dzisiaj rozjadą się po całym kraju, aby właśnie wzmocnić tę sieć szczepień i w przyszłości, kiedy będzie więcej szczepionek, będziemy mogli w nich również realizować regularne szczepienia, nie tylko takie promocyjne, jak w majówkę, ale i na szerszą skalę” – powiedział Kuczmierowski.
Mobilne punkty informacyjne i szczepieniowe pojawią się w trakcie majówki w miastach wojewódzkich. Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki i szef KPRM Michał Dworczyk, punkty te będą elementem programu promocji szczepień, a w trakcie majówki będzie można zaszczepić się w nich jednodawkowym preparatem firmy Johnson&Johnson.
Dworczyk: W piątek rusza pilotaż szczepień prowadzonych przez pielęgniarki i ratowników medycznych
W piątek rusza pilotaż szczepień prowadzonych przez pielęgniarki i ratowników medycznych – powiedział w czwartek szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.
Na konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk zaznaczył, że w ramach programu promocji szczepień w miastach wojewódzkich w majówkę pojawią się mobilne punkty informacyjne i szczepieniowe
Jak dodał, “te punkty będą zorganizowane w każdym mieście wojewódzkim”. “Będzie tam można przyjść ze spaceru, bez umówienia się” – zapowiedział Dworczyk. Podkreślił, że dotyczy to wszystkich Polaków w wieku lat 36 i więcej, którzy posiadają wystawione e-skierowanie.
Szef KPRM poinformował, że “będzie to szczepionka firmy Johnson & Johnson, czyli jednodawkowa”.
Zapowiedział, że później mobilne punkty informacyjne i szczepieniowe “ruszą do powiatów, w których jest mniej punktów szczepień”. Jak zaznaczył, “będą wykorzystywane do wzmocnienia, zagęszczenia sieci punktów szczepień, po to, żeby łatwiej i szybciej Polacy mogli się szczepić”.
“Idąc w duchu przyspieszenie i organizowania nowych form szczepień, ułatwiania szczepień Polakom – 1 maja w formie pilotażu ruszają szczepienia wykonywane przez ratowników medycznych i pielęgniarki” – powiedział Dworczyk.
Dworczyk: 28 kwietnia był dniem rekordów
28 kwietnia był dniem rekordów – wykonaliśmy 322 tys. szczepień, a na kolejne terminy zarejestrowało się ponad 810 tys. osób, z czego na I dawkę 576 926 osób – poinformował Michał Dworczyk.
Zgodnie z czwartkowymi danymi opublikowanymi na rządowej stronie internetowej poświęconej szczepieniom pierwszą dawkę otrzymało 8 316 698 osób. Dzienna liczba szczepień w środę wyniosła 331 457.
W Polsce wykonano dotąd 11 081 369 szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami szczepionek firm Pfizer, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson, jest 2 852 329 osób – wynika z informacji na rządowej stronie poświęconej szczepieniom.
Od początku szczepień w Polsce, czyli od 27 grudnia ub.r. zutylizowano 11 313 dawek. W tym samym czasie zanotowano 6996 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w tym większość łagodnych, objawiających się zaczerwienieniem i bólem w miejscu wkłucia.
Do Polski dostarczono w sumie 12 901 190 szczepionek, z czego 12 628 420 trafiło już do punktów szczepień. (PAP)
autorzy: Mateusz Roszak, Magdalena Gronek
mgw/ par/ mro/ godl/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS