Dzisiaj, 26 marca 2024 roku, odbyła się LV sesja Rady Miasta Zambrów.
Na początku sesji radni przyjęli porządek obrad oraz protokół z poprzedniej sesji. Do przedłożonej na sesję Rady Miasta Zambrów informacji radni zadali pytania uzupełniające. Odpowiedzi udzielił Burmistrz Kazimierz Dąbrowski. Link do informacji: informacja_burmistrza_iii_2024_2696244
Pytania dotyczyły sprzedawanych przez Miasta działki i lokalu mieszkalnego oraz zakresu prac na ulicy Bema, a także organizacji ruchu w czasie modernizacji. Kolejne pytanie dotyczyło ulicy Kolejowej dla której powstaje dokumentacja. Burmistrz podkreślił, że będzie to droga dojazdowa i trwają zgłoszenia mieszkańców w tej sprawie.
Kolejnym punktem obrad były odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych. Odczytano odpowiedź w sprawie zajęć wychowania fizycznego przygotowaną przez Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 w Zambrowie na interpelację Marty Worosilak i Łukasza Miszaka. Wiceprzewodniczący Tomasz Kosek odczytał też odpowiedź na interpelację Anny Truchel w sprawie utworzenia w Zambrowie Domu Pomocy Społecznej.
Następnie odczytano interpelację złożoną przez radną Grażynę Wyszyńską w sprawie Społecznej Inicjatywy KZM Podlaskie. Interpelacja zawierała pytania dotyczące szczegółów tej inicjatywy w Zambrowie. Burmistrz poinformował, że nie są znane obecnie losy inicjatywy w związku ze zmianą rządu.
Druga odczytana interpelacja została złożona przez radną Annę Truchel w sprawie potencjalnego zagrożenia życia i zdrowia mieszkańców ulic Puławskiego, Koseckiego, Bema wynikającego z niewłaściwego magazynowania elementów betonowych planowanej ulicy Bema. W opinii mieszkańców zagrożenie wynika z niewłaściwego składowania elementów betonowych. Zasłaniają one pieszych przed przejściami dla pieszych. Wiceburmistrz Adam Libuda poinformował, że interweniowano u wykonawcy w tej sprawie.
W dalszej części obrad radni przyjęli projekt zmian w budżecie Miasta Zambrów na 2024 r.. Druga uchwała dotyczyła odstąpienia od sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Zambrowa w części dotyczącej kwartału terenu położonego w obrębie ulic: 71 Pułku Piechoty i Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Radna Barbara Laszuk podkreśliła, że za odstąpieniem od realizacji poprzedniej uchwały stanął upór mieszkańców zainteresowanych tą sprawą. Radna podziękowała zainteresowanych, którzy działali w tej sprawie. Podkreśliła, że wybrane uchwały w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Zambrowa powinny być konsultowane z mieszkańcami. Radni podjęli uchwałę jednogłośnie. Po przyjęciu uchwały głos zabrał Piotr Kołomyjski, będący właścicielem działki na terenie objętym planem. Podziękował on radnym za przyjęcie uchwały i podkreślił, że grudniową uchwałę przyjęła cała rada za wyjątkiem jednego radnego. Podkreślił też, że radny Ryszard Kaźmierczak stanął w obronie właścicieli tych gruntów i został z tego powodu zaatakowany. Podkreślił też, że nie może być tak, że ktoś z rady za swoje poglądy może dostać w twarz. Burmistrz odpowiedział, że w związku z trwającą kampanią wyborczą nie podejmie się komentowania tej sprawy. Głos zabrał też Piotr Targoński, który podziękował Przewodniczącemu Rady Miasta Zambrów za umożliwienie zabrania głosu w czasie posiedzenia komisji i sesji oraz mediom, które nagłośniły sprawę. Radna Barbara Laszuk przypomniała dlaczego na sesji grudniowej rady Miasta Zambrów głosowała za oraz wyjaśniła dlaczego na poprzedniej sesji nie podjęła tematu sposobu potraktowania radnego Ryszarda Kaźmierczaka – wynikało to z jego prośby. Radny Ryszard Kaźmierczak poinformował, że w 2009 roku spotkała go podobna sprawa przy budowie nadajnika w pobliżu ulicy Sosnowej.
Kolejną uchwałę dotyczącą przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części miasta Zambrów obejmującego obszar położony w rejonie ulic: Białostockiej i Papieża Jana Pawła II radni przyjęli przy trzech głosach wstrzymujących. Zmiana dotyczyła wskaźników – ustalenia minimalnej nadziemnej intensywności zabudowy – 0,1 oraz maksymalnego udziału powierzchni zabudowy – 0,7.
Kolejna uchwała dotyczyła zmiany uchwałę w sprawie przyjęcia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Miasta Zambrów na rok 2024 z związku z uwagami organu nadzoru.
Radni przegłosowali też zmianę uchwały w sprawie uchwalenia Zambrowskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022 – 2025.
W dalszej części radni przyjęli szereg sprawozdań. Sprawozdanie z działalności Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie za 2023 rok zostało wysoko wysoko ocenione przez członków Komisji Kultury. Złożono też podziękowania za dostosowywanie oferty do potrzeb mieszkańców oraz pracownikom Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie. Dyrektor Marta Konopka podziękowała za dobrą współpracę z komisją i całą radą.
Radni przyjęli następujące sprawozdania: Sprawozdanie z działalności Społecznej Rady Programowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie w roku 2023, Sprawozdanie z realizacji Programu współpracy Miasta Zambrów z organizacjami pozarządowymi w 2023 roku, Sprawozdanie z działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zambrowie w 2023 roku; Raport z wykonania Zambrowskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w 2023 roku; Sprawozdanie z realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny w 2023 roku oraz Sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Mieście Zambrów w 2023 roku.
W kolejnym punkcie radni zapoznali się z informacją dotyczącą opłat planistycznych.
W punkcie „Wolne wnioski oraz sprawy różne” Burmistrz Kazimierz Dąbrowski poinformował, że w sprawie obwodnicy Zambrowa nie widać postępów. Zgodnie z harmonogramem, który otrzymał opóźnienie w realizacji projektu wynosi 2 lata. Obwodnica miała być wybudowana w 2028 roku, ale będzie dopiero w 2030 roku. Burmistrz poinformował, że do końca marca miał być przedstawiony Urzędowi Miasta Zambrów wniosek o wykonanie decyzji środowiskowej. Dokument ten ma być dostarczony w III lub IV kwartale br. W zakresie przebiegu można jedynie przypuszczać, że rekomendowany będzie wariant pierwszy, ewentualnie drugi. Problem wystąpi w Gminie Zambrów, gdyż wariant I przecina Wolę Zambrowską na pół. Na koniec swojej wypowiedzi Burmistrz zapowiedział, że w przypadku dalszych opóźnień planowane są nieposłuszeństwa obywatelskie w postaci blokady dróg.
W sprawie wysokości podatku rolnego głos zabrała Radna Barbara Laszuk oraz Radny Ryszard Kaźmierczak, który podkreślił, że obciążenia rolników na terenie Miasta Zambrów są znacznie wyższe od stawek w sąsiednich gmin. W zakresie Społecznej Inicjatywy KZM Podlaskie oraz w sprawie uszkodzeń nawierzchni na ulicy Armii Krajowej głos zabrała Radna Grażyna Wyszyńska.
Głos zabrał też Piotr Targoński w sprawie wieszania materiałów wyborczych na ogrodzeniu działki ZKS „Olimpia”. Burmistrz poinformował, że decyzyjny w tej sprawie jest Prezes klubu. Piotr Kołomyjski również poruszył sprawę wieszania banerów wyborczych na ogrodzeniu „Olimpii” i przekazał, że uzyskał inną informację w tej sprawie, twierdząc, że decyduje o tym Burmistrz.
Na zakończenie sesji Przewodniczący Rady Miasta Zambrów Jacek Olszewski złożył życzenia wielkanocne.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS