Dodatkowo postawiłbym na dokształcenie się w zakresie projektów przyszłości, jakimi stają się działania związane z Web3, oparte na technologii blockchain. Uważam, że to bardzo istotne, ponieważ to kolejna „rewolucja” w rozwoju internetu, której nie można przegapić.
Od strony inwestycyjnej zainteresowałbym się natomiast ulokowaniem środków w projekty crowdinvestingowe bądź wykorzystujące wspomnianą technologię blockchain. Przy małych kwotach możemy partycypować w projektach, które w przyszłości mogą dać nam ponadprzeciętne zwroty z inwestycji. Choć z drugiej strony – jak to bywa w tego typu przypadkach – musimy się także liczyć z całkowitą utratą kapitału.
100 tys. zł
Przy zwiększonej puli z 50 do 100 tys. automatycznie zwiększyłbym zaangażowanie w projekty na wczesnym etapie, mając na uwadze ich duży potencjał, zdając sobie również sprawę z powstających przy takich inwestycjach ryzyk. Lokowanie środków w tego typu projekty traktuję jako działanie długoterminowe — w horyzoncie minimum pięciu lat, bo inwestycje muszą mieć czas na odpowiednie wzrosty. Kluczowy dla wyboru projektów jest dla mnie zawsze zespół – jego doświadczenie, zaangażowanie i wiedza. Następnie zwracam uwagę na perspektywy rozwojowe i wpasowanie w rynek modelu biznesowego, tzw. product market fit.
500 tys. zł
Pół miliona złotych to kwota pozwalająca zwiększyć swoje zaangażowanie w młode projekty. Możemy partycypować w nich nie tylko jako mniej zaangażowani crowdinwestorzy, ale już bardziej w roli aniołów biznesu. Skupiłbym się na projektach, w których oprócz określonej kwoty, w przedziale 100-300 tys. zł, mogę zaproponować również wartość dodaną, bazującą na moim doświadczeniu i networku. W wypadku inwestycji anielskich nie chodzi tylko o środki finansowe, ale także wspomniane wsparcie biznesowe i smart money. Aby to mogło w odpowiedni sposób funkcjonować i przyniosło realną korzyść, inwestor musi „mieć chemię” z zespołem oraz być gotowy, poprzez swoja działania, do faktycznego wsparcia. Część z puli tych środków przeznaczyłbym także na edukację syna.
dr Krzysztof Wojewodzic, prezes Escola
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS