A A+ A++

W przestrzeni Ćmielowa pojawił się skrzydlaty mural nawiązujący do kolorów zestawu Sofii produkowanej w Polskich Fabrykach Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież”.

Mural o kolorach lazuru, różanego, księżycowego, szafirowego, białego został namalowany przez artystkę Katarzynę Nawrocką, absolwentkę kieleckiego „plastyka” i Instytutu Sztuk Pięknych UJK w Kielcach, kierunku „Małe formy rzeźbiarskie”. K. Nawrocka rysuje, rzeźbi, maluje. Jest uczestniczką wielu wystaw artystycznych w kraju i w Kielcach.  Należy do Związku Artystów Rzeźbiarzy w Kielcach. Aktywnie wspiera różne akcje prospołeczne. Jest autorką murali w przestrzeni publicznej oraz na Oddziale Endokrynologii i Hematologii dziecięcego szpitala w Kielcach. Na co dzień pracuje jako terapeuta zajęciowy i kierownik Klubu Senior+ w Piekoszowie. Katarzynę Nawrocką w pracy nad muralem wsparła ćmielowska młodzież wykonując porcelanowy napis.

Warto podkreślić, że murale jako rodzaj sztuki ulicznej, są doskonałym elementem wzbogacającym przestrzeń miejską. Poza walorem estetycznym, pełnią również funkcję edukacyjną i promocyjną. Taka forma sztuki jest obecnie bardzo popularna na całym świecie, co zachęca potencjalnych turystów do odwiedzenia miejsc, w których takie malowidła powstały.

-Pomysł powstał już rok temu podczas składania wniosku do Lokalnych Partnerstw PAFW w projekcie „Ćmielów porcelaną i krzemieniem naznaczony” – mówi Robert Sobieraj, prezes Stowarzyszenia „W dobrą stronę”. Bardzo długo szukaliśmy odpowiedniego miejsca, wydawałoby się, że jest ich w Ćmielowie aż nadto. I dopiero na naszym wydarzeniu pikniku porcelanowym pojawili się państwo Edyta i Mariusz, których budynek sąsiaduje z Parkiem Plebańskim, gdzie odbywał się piknik. W tym miejscu serdecznie dziękujemy pani Edycje Wojda i panu Mariuszowi Olszewskiemu, bo już po krótkiej rozmowie wyrazili chęć wspierania naszego projektu i udostępniania ściany.

-W Ćmielowie działamy aktywnie od kilku lat. Przed wyjazdem na studia byliśmy członkami m.in. Ćmielowskiej Młodzieży Aktywnej ĆMA. Teraz gdy tylko usłyszeliśmy o tej inicjatywie stwierdziliśmy, że musimy w niej wziąć udział. Jesteśmy pewni ,że mural będzie się cieszył dużą popularnością nie tylko wśród mieszkańców, ale także wśród turystów -mówi Ada i Mateusz Jagodzińscy.

-A my działaliśmy w harcerskiej drużynie ZHP 04 WDH Żywioły i również z radością dołączyliśmy do wolontariuszy i razem z młodzieżą wykonujemy napis z mozaiki porcelanowej #Porcelana Ćmielów -mówią Jakub i Karolina Sobieraj.

-To już moje drugie wydarzenie w tym projekcie, w którym zajmuję się najmłodszymi uczestnikami. Dziś wspólnie malowaliśmy #kamyczki do fejsbukowej akcji pod tą nazwą, które potem roznieśmy po Ćmielowie – mówi Dominika Zielińska.

Piękny, kolorowy mural został odsłonięty symboliczne wraz z dyrektor Porcelany Ćmielów Iloną Frąk Krzemińską, dziećmi i mieszkańcami za pomocą baloników z helem.

-Cieszymy się, że młodzież chętnie włączyła się w projekt, wykonała fantastyczny napis z ćmielowskiej porcelany, a mural podoba się i młodszym, i starszym mieszkańcom – mówi Monika Barańska.

Wydarzeniu dofinansowanemu z programu Lokalne Partnerstwa PAFW realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce towarzyszyła muzyka, o którą zadbał na żywo DJ eXist.

fot. Mateusz Ryba

Print Friendly, PDF & Email
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDlaczego czasami pociągi nie są ze sobą skomunikowane? Koleje Śląskie odpowiadają
Następny artykuł​Rodzinny przestępczy biznes. Wyłudzone pieniądze odbierała 14-latka