A A+ A++

Warto wybrać się teraz na wiosenny spacer. W Cieszynie czeka szlak kwitnącej magnolii, w Żywcu piękny park, a w Bielsku-Białej Dolina Wapienicy.

Kwitnące magnolie

Magnolie zaczynają kwitnąć na początku kwietnia. Szlak zaczyna się przy magnolii gwiaździstej w ogrodzie z neorenesansową XIX-wieczną willą przed ewangelickim kościołem Jezusowym, największym ewangelickim kościele w Polsce, z wieloma ciekawostkami we wnętrzach. Niedaleko, bo przy placu Kościelnym 4, rośnie magnolia Alexandrina. Szlak prowadzi na ul. Sienkiewicza 6, gdzie rosną dwa drzewa magnolii Alexandrina przy eklektycznej willi budowniczego Alfonsa Mattera. Niedaleko, w ogrodzie przy zabytkowej kamienicy wybudowanej na przełomie XIX i XX wieku przez cieszyńskich fabrykantów mebli – Pohlnerów – rośnie rzadko spotykana magnolia Soulange’a.

Kolejne punkty na mapie spaceru to modernistyczna willa z lat 20. (ul. 3 Maja 17) z magnolią gwiaździstą, magnolia Alexandrina przed secesyjnym domem Karla Czepela (ul. 3 Maja 16), magnolia Rustica Rubra przy willi z lat 20. XX wieku (ul. 3 Maja 13) oraz drzewko magnolii Lennégo na tyłach modernistycznej willi (ul. Miarki 2). To nie koniec spaceru. Przy ul. 3 Maja 10 magnolia Alexandrina rośnie przed willą znanego cieszyńskiego budowniczego Roberta Lewaka, a w parku Pokoju trzy drzewka tej samej odmiany rosną przy orkiestronie. To park, w którym w 1779 r. podpisano tzw. pokój cieszyński.

W Cieszynie można wybrać się na spacer szlakiem magnolii Fot. Tomasz Fritz / Agencja Gazeta

Dolina, którą lubiła księżna

Polecamy choćby Dolinę Wapienicy. To miejsce szczególne ze względu na bogactwo roślin i zwierząt. Wiele rosnących tutaj drzew ma pomnikowe wymiary. Z uwagi na bogactwo przyrody w dolinie wytyczono ciekawą ścieżkę przyrodniczo-leśną. Dolina Wapienicy to idealne miejsce na spacer z kijami do nordic walkingu. Przez starszych mieszkańców Bielska nazywana jest Doliną Luizy od imienia księżnej Sułkowskiej, która tutaj często spacerowała.

W 1932 roku na płynącym tędy potoku Wapienica wybudowano sztuczną Zaporę im. Ignacego Mościckiego. Powstało jezioro – Wielka Łąka. Niestety, kąpać się tu nie można (to zbiornik wody pitnej). Dolina to miejsce szczególne ze względu na bogactwo występujących tutaj roślin i zwierząt. Wiele rosnących tutaj drzew ma pomnikowe wymiary. Spotkać można tu aż 21 gatunków chronionych roślin, m.in. dziewięćsił bezłodygowy, lilię złotogłów, centurię pospolitą. Równie bogata jest fauna doliny. Występują: sarny, jelenie, dziki i lisy, kuny, gronostaje, nietoperze, a także rzadkie gatunki ptaków, płazów i owadów.

Dolina WapienicyDolina Wapienicy Fot. Pawe Sowa/Agencja Gazeta

Park z klimatem

Żywieckim zamkiem nie bez powodu tak bardzo zachwycają się konserwatorzy i historycy sztuki. To miejsce z ciekawą historią. Pierwszymi właścicielami zamku była znana rodzina Komorowskich, która otrzymała go od króla Kazimierza Jagiellończyka w 1467 roku. Potem zamek należał do rodów Wazów i Wielopolskich, a w połowie XIX wieku przeszedł w ręce Habsburgów. Ze względu na stylową architekturę nazywany bywa Małym Wawelem.

Przepiękny jest także otaczający go 26-hektarowy park. Po parkowych alejkach można spacerować godzinami. Tutaj także jest wyjątkowo pięknie wczesną wiosną.

Zamek w Żywcu / Fot. Paweł Sowa / AGZamek w Żywcu / Fot. Paweł Sowa / AG Zamek w Żywcu / Fot. Paweł Sowa / AG

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNBA: Chwile grozy w samolocie Jazz. Musieli awaryjnie lądować
Następny artykułChildren among those killed in Myanmar military airstrikes: activists