W Chinach zakończono kolejne testy pracy pierwszego reaktora Hualong One
05.03.2020r. 08:46
CNNC przekazał, że testy potwierdziły należyte funkcjonowanie układów aktywnych i pasywnych jednostki, a także komponentów niejądrowych, w tym turbin parowych.
W 2012 roku rząd w Pekinie polecił koncernom CNNC i CGN zracjonalizowanie budowy ich reaktorów jądrowych. W praktyce oznaczało to scalenie dwóch konstrukcji reaktorów: ACP1000 (CNNC) i ACPR1000 (CGN) w jeden model reaktora PWR Hualong One.
Rdzeń reaktora stanowi 177 zestawów paliwowych o długości 3,66 m; wzbogacenie uranu wynosi 4,45%, a okres pomiędzy przeładunkiem paliwa 18-24 miesięcy. Reaktor posiada trzy pętle w układzie chłodzenia i dostarcza moc elektryczną 1150 MWe. Blok jądrowy wyposażony jest w podwójną obudowę bezpieczeństwa i aktywne systemy bezpieczeństwa z kilkoma elementami pasywnymi. Przewidywany okres pracy reaktora wynosi 60 lat, stopień wypalenia paliwa do 45 GWd/tU, odporność sejsmiczna 300 Gal. Systemy kontrolne mają być produkcji Areva-Siemens, pozostałe 90% wyposażenia będzie produkowane przez firmy chińskie. Orientacyjny koszt budowy na rynku chińskim przewiduje się na 3500 USD/kWe.
Spełnia on standardy bezpieczeństwa ustanowione przez MAEA i EUR i przyjęto go do szerokiego zastosowania w kraju oraz na eksport za granicę pod nazwą Hualong Pressurised Reactor 1000 (HPR-1000)
W marcu 2016 r. nastąpiła oficjalna inauguracja wspólnego przedsiębiorstwa utworzonego przez koncerny CGN i CNNC pod nazwą Hualong International Nuclear Power Technology Co, którego zadaniem ma być promocja tej technologii na rynkach zagranicznych jako flagowego produktu chińskiego przemysłu jądrowego.
W lipcu 2019 r. chińska agencja energii National Energy Administration (NEA) ogłosiła, że rząd zatwierdził trzy nowe jądrowe projekty energetyczne: w Rongcheng (prowincja Shandong), Zhangzhou (w Fujian) i Taipingling, znany również jako Huizhou (w Guangdong.), każdy wyposażony w dwa reaktory Hualong One.
25 grudnia 2019 r. Taipingling Nuclear Power Project Unit 1, należący do CGN-Huizhou Nuclear Power Co., Ltd, uzyskał ostateczne pozwolenie na budowę elektrowni jądrowej Huizhou i jest ona gotowa do rozpoczęcia wylewania pierwszego betonu pod wyspę jądrową.
Dwa reaktory HPR-1000 budowane są w Pakistanie w EJ Karaczi, odpowiednio od roku 2015 i 2016. Komercyjna eksploatacja tych jednostek planowana jest na lata 2021-2022.
W październiku 2015 r. CGN zaproponował koncernowi EDF zastosowanie technologii Hualong One przy budowie EJ Bradwell B w Wlk. Brytanii.
W listopadzie 2015 roku Chiny podpisały porozumienie w sprawie budowy reaktorów tego typu także w Argentynie (lokalizacja jeszcze niesprecyzowana).
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS