A A+ A++

7 czerwca br. firma PPHU Wiktor Pazdan ze Żnina rozpoczęła wykonywanie działalności gospodarczej przy ul. Dworcowej 35. Przynajmniej na papierze. Ma trudnić się głównie zbieraniem odpadów niebezpiecznych, na co wskazuje wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. – Składowisko odpadów niebezpiecznych w centrum miasta? Kto wydał na to pozwolenie? – dopytywał jeden z naszych czytelników, prosząc o zainteresowanie się sprawą.

Pytanie o wydanie stosownego zezwolenia skierowaliśmy rzecz jasna do wydziału ochrony środowiska, rolnictwa i leśnictwa Starostwa Powiatowego w Żninie, którym kieruje Wiesław Rumel. Na odpowiedź nie czekaliśmy długo. – Informuję, że Starosta Żniński nie wydawał zezwolenia na zbieranie odpadów niebezpiecznych dla danego podmiotu. Nie było nawet takiego wniosku w tym zakresie – to treść nadesłanej do naszej redakcji wiadomości mailowej. 

Z kierownikiem wydziału skontaktowaliśmy się również telefonicznie. Nie krył zaskoczenia naszym pytaniem. Po dokonaniu rozeznania przyznał jednak, że w rejestrze firm (CEIDG) działalność PPHU Wiktor Pazdan została zarejestrowana w czerwcu. Do tej pory jednak jej właściciel nie wszczął w starostwie procedury w kierunku wydania zezwolenia. – Trzy miesiące przed rozpoczęciem działalności powinno się o takie zezwolenie na zbieranie odpadów wystąpić do właściwego organu. Jest to obowiązek. Wtedy dopiero można rejestrować działalność. Sprawdzaliśmy Bazę Danych Odpadowych, którą prowadzi marszałek, tzw. BDO – tam też nie ma śladu tego przedsiębiorstwa. Żeby coś takiego prowadzić najpierw musiałaby być decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych, wydana przez burmistrza Żnina, wniosek o niekaralności, kontrola straży pożarnej, kontrola WIOŚ. Innymi słowy procedura otrzymania takiego zezwolenia jest czasochłonna, bo przynajmniej półroczna – usłyszeliśmy. 

 Dla ścisłości zaznaczmy, że wśród kodów PKD rozpisanych w CEIDG w przedsiębiorstwie Wiktora Pazdana zbieranie odpadów niebezpiecznych znajduje się na pierwszym miejscu. W dalszej kolejności wymienia się ich więcej: obróbka mechaniczna elementów metalowych; naprawa i konserwacja maszyn; instalowanie maszyn przemysłowych, sprzętu i wyposażenia; zbieranie odpadów innych niż niebezpieczne; obróbka i usuwanie odpadów innych niż niebezpieczne; demontaż wyrobów zużytych; odzysk surowców z materiałów segregowanych; pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane; sprzedaż hurtowa metali i rud metali; sprzedaż hurtowa odpadów i złomu; transport drogowy towarów; działalność usługowa wspomagająca transport lądowy; wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek; specjalistyczne sprzątanie budynków i obiektów przemysłowych.

Udało nam się skontaktować z właścicielem firmy Wiktorem Pazdanem, przekazując mu obawy czytelników. Zapytaliśmy czy rzeczywiście planuje ściągać do stolicy Pałuk odpady niebezpieczne. – Nie. Tak jest na razie tylko wpisane w PKD. Nic z tym więcej nie robię. Działalność jest zgłoszona w Żninie, jako siedziba przedsiębiorstwa, ale oddział będzie zupełnie w innym miejscu i tam trafią odpady – wytłumaczył. Pomimo naszych dociekań nie zdradził o jaką lokalizację chodzi, zapewnił jednak, że na pewno nie będzie to obszar powiatu żnińskiego. 

Szerzej w tygodniku Pałuki, który jest w tej chwili cały czas w sprzedaży w sklepach spożywczych.

Justyna Kulpińska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmiana organizatorów Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu – nowe wyzwania dla kultury
Następny artykułRuszyła szósta edycja konkursu „Turystyczne Skarby Małopolski”!