A A+ A++

Jeden z działów tematycznych powstającego Centrum Tradycji Hutnictwa w Ostrowcu Świętokrzyski będzie nosił nazwę „Walczyli o Stal”. Nieprzypadkowo, będzie można w nim zapoznać się z archiwalnymi wydaniami gazety „Walczymy o Stal”, z której wywodzi się „Gazeta Ostrowiecka”.
– Dział o nazwie „Walczyli o Stal” będzie mówił o elementach powojennych w historii ostrowieckiego hutnictwa- mówi Artur Majcher, naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim. Będzie tu nawiązanie do Huty im. Marcelego Nowotki i okresu do 1989 roku. Nazwa nie mogła być inna, bowiem to nawiązanie do tytułu „Walczymy o Stal”, który nierozerwalnie wiąże się z tamtymi czasami. Głównym elementem tego działu będzie lada, na którym znajdą się monitory dotykowe i podobnie, jak na smartfonie będzie można przewijać artykuły z archiwalnych gazet z tego okresu. W kawiarni na parterze budynku też znajdą się odwołania do tego czasu. Przypomnijmy, że wykonawcą wystawy stałej jest firma – „Projekt Multimedia s.c.” z Lubina.
– Powstające w tym miejscu Centrum Tradycji Hutnictwa ma na celu oddanie hołdu tym, którzy z przemysłem ciężkim byli i są związani- mówi prezydent Jarosław Górczyński. Ekspozycję zaczynamy od czasów, kiedy tworzyły się początki hutnictwa na naszych ziemiach, a kończymy na chwili obecnej, gdzie Celsa Huta Ostrowiec jest kontynuatorem wieloletniej tradycji branży. Do tworzenia tej wystawy, która będzie atrakcyjna zarówno dla najmłodszych, jak i seniorów, zaprosiliśmy przedstawicieli stowarzyszeń zrzeszających hutników, ale także miłośników hutnictwa z młodszych pokoleń.
Tak się składa, że obecnie w redakcji Gazety Ostrowieckiej pracują jeszcze dziennikarze, którzy pisali na łamach „Walczymy o Stal”. Tytuł gazety być może dziś budzi pewną kontrowersję, ale nie zapomnijmy w jakich czasach wtedy żyliśmy i w jakim okresie trafiała do rąk czytelników – hutników. W zakładach starachowickiego Stara wydawano chociażby bliźniaczą gazetę zakładową „Budujemy samochody”. Celem takiej prasy zakładowej była integracja załogi i ukazanie jej jako współgospodarza zakładu, informowanie o problemach produkcji, organizacji warunków pracy czy spraw socjalno-bytowych.
„Walcówka”, jak mówiono o naszej gazecie, była niezwykle poczytna. Ukazywała hutnicze losy, opisywała pracę hutników z wszystkich wydziałów, techniczne nowości stosowane w ostrowieckiej hucie, wreszcie posiadała specjalny dodatek, dotyczący budowy Nowego Zakładu Matalurgicznego. Zawsze byliśmy dumni z osiągnięć naszych dziadków i ojców pracujących w hucie. Czyż można było się dziwić zaangażowaniu dziennikarzy, skoro mówiło się o „matce-hucie”. Przecież wraz z rozwojem huty kwitło nasze miasto, nasz Ostrowiec Świętokrzyski, który w pewnym okresie liczył już blisko 80 tys. mieszkańców.
Oczywiście, inaczej nie mogło być – „Walczymy o Stal” była edytowana w latach 1951-1989 i stanowiła organ Komitetu Fabrycznego PZPR, Rady Zakładowej, Dyrekcji Zarządu Fabrycznego ZMP Huty im. Nowotki, a od lipca 1966 roku – Samorządu Robotniczego Huty im. M. Nowotki. Redakcja była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana – za profesjonalizm i niezwykła bliskość spraw ludzkich – w wojewódzkich i ogólnopolskich konkursach. Zamieszczając na łamach periodyku autentyczne głosy hutników, „Walcówka” spełniła rolę trybuny robotniczej w swoim środowisku produkcyjnym. „Walczymy o stal”, mimo iż była pismem zakładowym, koncentrowała się również na życiu miasta. Opisywała wydarzenia kulturalne, społeczne, sportowe, oświatowe, które dziś stanowią prawdziwe archiwum minionej epoki dla potomnych.

Print Friendly, PDF & Email
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMarszałek Sejmu: Łukaszenka musi liczyć się z konsekwencjami, atak na granice Polski to atak na granice UE i NATO
Następny artykułSwarzędz: Wykolejenie pociągu. Sieć trakcyjna zerwana