Centrum prowadzone jest przez Fundację na rzecz onkologii w Rybniku „Rakowi STOP”, powołanej na początku 2020 roku, jako owoc współpracy fundatorów o wielkim sercu oraz władz i personelu medycznego oddziału onkologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku.
Wsparcie wspomaga leczenie
– Chyba nie ma wśród nas osoby, która nie miałaby w rodzinie czy gronie znajomych, kogoś zmagającego się z chorobą nowotworową – zauważa Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Wiele osób – zarówno chorych jak i ich bliskich – nie potrafi sobie poradzić z tą sytuacją, potrzebuje wsparcia, ale nie wie jak sobie pomócŚ W Rybniku, dzięki Centrum Onkologii Integracyjnej wychodzimy naprzeciw tym potrzebom, oferując zajęcia i spotkania, które poprzez poprawę samopoczucia, zmniejszenie stresu, mają pozytywny wpływ na cały proces leczenia onkologicznego.
Centrum Onkologii Integracyjnej to miejsce, w którym wsparcie otrzymują chorzy w trakcie terapii onkologicznej, gdzie podkreśla się wagę integracji podstawowych metod leczenia nowotworów z działaniami minimalizującymi stres pacjenta. Choremu pomaga się tutaj przywracać wiarę we własne siły i mobilizować go do aktywnego współdziałania z wysiłkami lekarzy, budowane jest zaufanie i dobre relacje lekarz-pacjent, zalecana jest właściwa dieta i modyfikacja stylu życia. W Centrum Onkologii Integracyjnej podkreśla się znaczenie prehabilitacji w trakcie leczenia, a także rehabilitacji onkologicznej.
– Celem każdego chorego z chorobą nowotworową jest oczywiście wyleczenie raka, ale to nie jedyny cel. Chodzi również o to, by chory mógł powrócić do normalnego życia – takiego jakie prowadził przed usłyszeniem diagnozy – zaznacza dr n. med. Grzegorz Słomian, ordynator oddziału onkologicznego w WSS nr 3, specjalista onkologii klinicznej i medycyny paliatywnej. – Co możemy zrobić aby chorego wesprzeć i pomóc mu w powrocie do codziennego życia? Sam proces leczenia to za mało, aby pacjenta wesprzeć w dotarciu do tego celu powinniśmy zwrócić uwagę na dwa elementy: pierwszy to aktywizacja, pobudzanie chorego do aktywności. Drugi element to zaproponowanie takich dodatkowych metod terapeutycznych i sposobów postępowania, aby zwiększyć szansę na szybki powrót do zdrowia, a także by zapewnić jak najlepszą jakość życia – zarówno w trakcie terapii jak i po zakończeniu leczenia choroby nowotworowej. Dlatego najważniejszym celem i zadaniem naszego Centrum Onkologii Integracyjnej jest wdrożenie i udostępnienie takich metod, które pomogą pacjentowi to osiągnąć. Wśród metod i terapii, które posiadają mocne udokumentowanie naukowe swojej skuteczności, Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Integracyjnej wymienia m.in. psychoonkologię, relaksację, medytację, wizualizację, wsparcie najbliższych czy szeroko rozumianą aktywność fizyczną. Wśród rodzajów tej aktywności Towarzystwo na pierwszym miejscu wymienia jogę, potem spacery, szczególnie po lasach, ale każdy rodzaj aktywności fizycznej ma znaczenie i ogromny, pozytywny wpływ na nasze zdrowie, szczególnie jeśli jest prowadzona na otwartym powietrzu – wyjaśnia dr Słomian.
Centrum Onkologii Integracyjnej działa w Edukatorium Juliusz – miejscu, w którym w pięknej scenerii wyremontowanych budynków poszpitalnych można otrzymać wsparcie, odzyskać wiarę we własne siły, aktywizować się i minimalizować swój stres związany z chorobą.
Model, który pozwoli zebrać siły do walki
– Przeżyłam chorobę nowotworową – mówi prof. dr hab. n. med. Jadwiga Jośko-Ochojska. – Jako lekarz i profesor medycyny stwierdzam z głębokim przekonaniem, że poddanie się leczeniu zaleconemu przez onkologa to jeszcze nie wszystko, że szanse na sukces terapii onkologicznej zdecydowanie rosną, jeśli chory wesprze ją własną aktywnością, a podstawowa terapia zostanie uzupełnione przez szereg działań pomocniczych. Taki zespół działań to onkologia integracyjna, którą z sukcesami praktykuje się już w rozwiniętych krajach świata. Opiera się ona głównie na zmianie stylu życiu, wsparciu żywieniowym a także rehabilitacji onkologicznej – dodaje.
W onkologię integracyjną wpisuje się autorski model postępowania opracowany przez prof. dr hab. n. med. Jadwigę Jośko-Ochojską – MODEL RAZ:
R – Radzenie sobie ze stresem – najważniejsze!
A – Aktywność ruchowa,
Z – Zdrowe odżywianie się
– Zachęcam: RAZ wreszcie weźmy swoje życie w swoje ręce i poprawmy je poprzez własne działania – apeluje profesor Jośko-Ochojska. – Model RAZ może posłużyć każdej osobie chorej, która zechce w ten sposób wspomóc stosowaną wobec niej terapię.
Centrum Onkologii Integracyjnej w Edukatorium Juliusz towarzyszyła okolicznościowa konferencja.
Zajęcia, warsztaty, spotkaniaŚ Czyli co, gdzie, kiedy?
Centrum Onkologii Integracyjnej w Edukatorium Juliusz w Rybniku, ul. Klasztorna 11.
- Wsparcie aktywizujące: joga – każdy piątek, godz. 16.00
- Zajęcia holistyczne wspierające pacjentów onkologicznych (psychoonkologia, dietoterapia, modyfikacja stylu życia) – każdy ostatni piątek miesiąca, godz. 17.00
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS