A A+ A++

Ograniczenie niskiej emisji w mieście, rozbudowa sieci ścieżek rowerowych oraz mieszkania wspomagane w budynku po Publicznej Szkole Podstawowej nr 6. To plany miasta związane ze środkami finansowymi pozyskanymi w ramach Funduszy Norweskich.

Gmina Kędzierzyn-Koźle otrzymała wsparcie finansowe w kwocie 3,5 mln euro w ramach Funduszy Norweskich. Miasto zgłosiło się do konkursu programu Rozwój Lokalny, prezentując projekt „Dugnad” – integracja mieszkańców oraz odbudowa relacji sąsiedzkich jako podstawa rozwoju lokalnego. To właśnie dzięki temu projektowi Kędzierzyn-Koźle dołączył go grona gmin, które otrzymały wsparcie finansowe.

–  Projekt ten był bardzo skomplikowany, pracowaliśmy nad nim blisko półtora roku, a sam wniosek liczył około 800 stron. Został on bardzo wysoko oceniony przez grono ekspertów międzynarodowych i uplasował się na 11 miejscu, a swoje wnioski do konkursu składało aż 213 gmin – mówi prezydent miasta Sabina Nowosielska.

Otrzymaliśmy blisko 16 milionów złotych, ale nie ukrywam, że liczyliśmy na więcej. Mieliśmy nadzieję na prawie 40 milionów złotych. Z tego co mi wiadomo, to rząd negocjował by zwiększyć liczbę samorządów, które mogły otrzymać wsparcie z Funduszy Norweskich, co spowodowało, że ta kwota jest zdecydowanie mniejsza od wcześniej zakładanej – dodaje.

Jak podkreśla prezydent Sabina Nowosielska, aby zrealizować projekt gmina musi dołożyć pieniądze ze swoich środków. Miasto zainwestuje w m.in. rozbudowę sieci ścieżek rowerowych, przebudowę ulicy Głowackiego i przebudowę budynku szkolnego na mieszkalny.

Sam projekt został podzielony również na część tzw. miękką i twardą. Oznacza to, że na zadania inwestycyjne możemy przeznaczyć 60 procent dofinansowania. Na pewno chcemy utworzyć mieszkania wspomagane w budynku po Szkole Podstawowej nr 6 przy ul. Stalmacha. Planujemy również ograniczyć niską emisję w mieście czy rozbudować sieć ścieżek rowerowych m.in. o trasę od osiedla Piastów do Blachowni wraz z kładką nad Kanałem Gliwickim. W projekcie przewidzieliśmy także przebudowę ul. Głowackiego oraz wykonanie udogodnień dla osób niepełnosprawnych, tak by zmniejszyć bariery architektoniczne – informuje Sabina Nowosielska.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoniec strajku głodowego aktywistów LGBT pod Ministerstwem Edukacji. Czy spotkają się z min. Czarnkiem?
Następny artykułIle kosztuje pięcioletnie auto? Używane samochody rekordowo drogie!