A A+ A++

W Brazylii zmiany klimatu mogą dwukrotnie zwiększyć liczbę dni z użyciem klimatyzacji

11.02.2021r. 05:50

Chłodzenie pomieszczeń już teraz odpowiada za 14 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w Brazylii. Eksperci przewidują dalszy wzrost zużycia energii z powodu zmian klimatycznych.

Zespół naukowców z Universidade Federal do Rio de Janeiro i CMCC @ Ca’Foscari – wspólnego programu Uniwersytetu Ca’Foscari w Wenecji i Fundacji CMCC – bada, jak klimat i dochody w latach 1970-2010 wpływały na usługi chłodnicze w Brazylii. Ta historyczna zależność umożliwia prognozowanie zapotrzebowania na energię dla usług chłodniczych w trzech scenariuszach ocieplenia: plus 1,5 st. C, plus 2 st. C i plus 4 st. C.

Badanie pokazuje, że w scenariuszu ocieplenia o 4 st. C średnia liczba dni użytkowania urządzeń klimatyzacyjnych w Brazylii wzrosłaby o ponad 100 proc. Jednak nawet w przypadku bardziej optymistycznych scenariuszy przyszłego ocieplenia, zużycie energii – i wynikające z tego emisje – wzrośnie. Przewiduje się, że z powodu zapotrzebowania na chłodzenie średnie emisje CO2, obecnie wynoszące 0,62 Mt rocznie, wzrosną w trzech scenariuszach ocieplenia odpowiednio o 70 proc. (plus 1,5 st. C), 99 proc. (plus 2 st. C) i 190 proc. (plus 4 st. C).

“Aby zdefiniować przeszłe i przyszłe potrzeby w zakresie komfortu cieplnego w otoczeniu, stosujemy metodę Wet-Bulb Cooling Degree Days (CDDwb), miarę temperatury, która odpowiada za wilgotność powietrza” – wyjaśnia Enrica De Cian z CMCC @ Ca’Foscari, współautor badania.

“Brazylia jest krajem bardzo osobliwym, gdyż różni się znacznie warunkami klimatycznymi i gęstością zaludnienia. Z naszych badań wynika, że największy wzrost temperatury wystąpi w regionie północnym, charakteryzującym się niską gęstością zaludnienia. W związku z tym nie przełoży się to na istotne zużycie energii, z wyjątkiem miasta Manaus, siódmego co do wielkości miasta Brazylii, które znajduje się w północnym regionie kraju, w centrum lasów deszczowych Amazonii” – dodaje.

Północ jest już nasycona, średnio przez 328 dni używania klimatyzacji rocznie. Z drugiej strony w regionie południowym wzrost temperatury o 4 st. C spowodowałby prawie pięciokrotny wzrost zużycia energii.

Całkowite zapotrzebowanie na energię do chłodzenia pomieszczeń w kraju może konsekwentnie rosnąć z powodu samego efektu dochodowego, jak to obserwowano w pierwszej dekadzie bieżącego stulecia. “Oprócz temperatury i gęstości zaludnienia, dochód regionu ma kluczowe znaczenie dla kształtowania zapotrzebowania na energię” – wyjaśnia Malcolm Mistry, badacz z CMCC @ Ca’Foscari. “Czynniki społeczno-ekonomiczne są również ważne dla oceny trendów we wskaźnikach własności i typach używanych jednostek klimatyzacyjnych, ponieważ zazwyczaj występuje problem w osiąganiu komfortu cieplnego w wielu brazylijskich gospodarstwach domowych z powodu ograniczeń budżetowych”. Inaczej mówiąc, w kraju o klimacie takim jak Brazylia, każdy kogo na to stać kupuje klimatyzację – ale wielu na razie nie stać.

Biorąc pod uwagę sam wzrost liczby ludności i dochodów, wskaźnik posiadania urządzeń chłodzących w Brazylii może osiągnąć 96 klimatyzatorów na 100 gospodarstw domowych w 2035 r., w porównaniu z obecną średnią 40 jednostek, co zwiększy zapotrzebowanie na energię o 125 proc.

Efektywność energetyczna może potencjalnie zmniejszyć ten wzrost zużycia energii obserwowany dla wszystkich scenariuszy ocieplenia. Potencjalna emisja dwutlenku węgla, której uniknięto dzięki oszczędnościom energii wynikłym ze zwiększonej efektywności zależy od struktury paliw w sektorze energetycznym. Autorzy podsumowują, że w Brazylii poprawa efektywności o 59 proc. jest możliwa, ale wymagałoby to znacznie bardziej agresywnej polityki w zakresie efektywności energetycznej niż ta, która jest obecnie stosowana.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmarł Larry Flynt, założyciel magazynu “Hustler”
Następny artykułXi do Bidena: Konfrontacja Chin z USA byłaby katastrofą dla obu krajów