A A+ A++

Berlinski Tour to propozycja spacerowania po stolicy Niemiec śladami Polek i Polaków, którzy w jakiś sposób doświadczyli tego miasta i o nim pisali – mówi prof. Bernadetta Darska, autorka książki “Berlinowanie. Zapiski z doświadczania miasta”.

Berlin kojarzony jest z murem, historycznym symbolem podziału Niemiec i zimnej wojny między Wschodem a Zachodem.

Chcesz dostawać mailem najważniejsze informacje z Olsztyna? Zapisz się na nasz bezpłatny newsletter. Prześlij go także rodzinie i znajomym.

Mur berliński

Został zbudowany w 1961 roku i miał długość ok. 43 km. Kiedy w listopadzie 1989 roku został w końcu zburzony, przestał też funkcjonować świat za żelazną kurtyną. 

Nic więc dziwnego, że stolica Niemiec wciąż budzi ciekawość nie tylko historyków, lecz także pisarzy. Najnowsza książka Bernadetty Darskiej pt. „Berlinowanie. Zapiski z doświadczania miasta” również związana jest z doświadczaniem tego miasta. Na mapie w projekcie Berlinski Tour pojawiły się fragmenty jej pracy dotyczące burzenia kamienic przy Bernauer Strasse zaraz po postawieniu muru. – Robiono to w celu uniemożliwienia ucieczek, ostatecznie zamurowanie okien i drzwi nie wystarczyło, a po zburzeniu domów ich frontowe ściany wykorzystano do tworzenia granicy – mówi Bernadetta Darska „Wyborczej Olsztyn”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMłodzi płocczanie nastraszyli Warszawę! Krew poczuli na placu Teatralnym, rządzą nim od sobotniej nocy [ZDJĘCIA, WIDEO]
Następny artykułNocny pożar domu w Płocku. Jedna osoba w szpitalu