W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbyły się obchody 250-lecia Komisji Edukacji Narodowej (KEN). Dyrektorzy szkół i placówek oświatowych z terenu miasta i gminy otrzymali od burmistrza Marcina Majchera pamiątkowe ryngrafy.
Nagrody, pamiątkowe ryngrafy
– Nasze dzieci otrzymują edukację na wysokim poziomie, zdobywają wiedzę, która tak będzie im potrzebna na co dzień – powiedział burmistrz Marcin Majcher zwracając do nauczycieli. – Dziękujemy wam za duży wkład pracy.
Burmistrz Marcin Majcher podziękował młodzieży za wcześniejsze pokazanie tła, okoliczności, w których powstała KEN, za przypomnienie wiadomości o oświacie na terenie miasta i gminy Ożarów. Niektórymi faktami był wprost zaskoczony, że udało się dotrzeć do tak wielu archiwalnych materiałów. Burmistrz przypomniał też księdza Melchiora Bulińskiego, który z naszego terenu był delegatem na posiedzenie Komisji Edukacji Narodowej.
Sekretarz gminy Tomasz Sobieraj, który prowadził tę część uroczystości, poprosił na scenę dyrekcje szkół. Dyplomy i nagrody z rąk burmistrza Marcina Majchera otrzymali: Katarzyna Swacha z Zespołu Szkół Ogólnokształcących imienia Edwarda Szylki w Ożarowie, Jolanta Gołąb z Przedszkola Publicznego w Ożarowie, Marzena Okręt z Publicznej Szkoły Podstawowej w Pisarach, Teresa Stec z Publicznego Zespołu Szkoły i Przedszkola w Lasocinie, Anna Kubala ze Szkoły Podstawowej w Janowicach.
Na scenę zostali też poproszeni dyrektorzy wszystkich szkół, które działają na terenie miasta i gminy. Pamiątkowe ryngrafy z okazji ustanowienia KEN, oprócz wymienionych już dyrektorów placówek gminnych, otrzymali: Monika Włodarska z Zespołu Szkół w Ożarowie imienia Marii Skłodowskiej-Curie, Ryszard Mikula ze Szkoły Podstawowej „U Skłodowskiej” w Ożarowie przy Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół w Ożarowie imienia Marii Skłodowskiej-Curie, Anna Stefańska z Przedszkola Niepublicznego „U Skłodowskiej” przy Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół w Ożarowie imienia Marii Skłodowskiej-Curie w Ożarowie, Anna Szymczuch-Bąk ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dębnie imienia Mieczysława Jopka, Dorota Wareliś z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ożarowie.
Uczcie się o Polsce
Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Rady Miejskiej, Bożena Małecka zachęciła do oglądania eksponatów, które znalazły się na wystawie przed wejściem na salę koncertową. Są wśród nich dawne numery kwartalnika Ożarów, w których znajdują się artykuły o oświacie, stare zeszyty szkolne. – Wielki ukłon w stronę moich koleżanek z każdej szkoły, które przygotowały dzisiejszy program – powiedziała przewodnicząca Bożena Małecka. – Proszę zapoznać się z zebranymi materiałami. Poświęćcie dla siebie chociaż chwilę.
– Pamiętajcie o tym, że uczycie się, żeby później odnaleźć w świecie – zwracał się do młodzieży radny Rady miejskiej Adam Młodożeniec. – Dbajcie o język polski, o naszą historię. Uczcie się o Polsce.
Niech nie braknie zapału
Przed rozpoczęciem oficjalnych uroczystości młodzież przypomniała, że 14 października 1773 r, powstała KEN, która miała stanowić istotne ogniwo reformy państwa. Pierwszym jej prezesem został biskup Ignacy Massalski. Na terenie obecnej gminy Ożarów pierwsze wzmianki o szkołach pochodzą z drugiej połowy XVI wieku. Istniały zapewne już wcześniej przy parafiach w Sobótce, Glinianach, Janikowie, Lasocinie, Ożarowie, Przybysławicach i pojawiły się razem z parafiami.
– Życzymy wytrwałości w kształtowaniu charakterów kolejnych pokoleń uczniów – zwracali się uczniowie do nauczycieli. – Niech nie braknie wam zapału i cierpliwości w pokazywaniu im właściwej drogi. Życzymy także dużo radości, satysfakcji zawodowej oraz zdrowia, które daje siłę do realizacji zawodowych i osobistych celów.
W części artystycznej jako pierwsza Julia Lebioda z PP w Ożarowie zaśpiewała piosenkę „Lipka”. Przedszkolak z Ożarowa Tobiasz Kwieciński złożył nauczycielom życzenia. Tańczył zespół Frajda, który tworzą przedszkolaki „U Skłodowskiej”. W piosence „Szkolne życzenia” zaprezentowały się uczennice najmłodszych klas SP „U Skłodowskiej”: Lena Stępień, Ola Wiatrowska, Marcelina Bidzińska.
Z PZSiP w Lasocinie przybyła grupa taneczna PIN-up-Kids, która tańczyła do utworu „I’m the Best”. Malwina Pajda z SP w Janowicach zaśpiewała piosenkę „Laleczka z saskiej porcelany”. Towarzyszyła jej grupa taneczna. Do utworu „Gramofon walc” tańczył zespół Crazy Stars, który tworzą uczennice z klas IV i V SP w ZSO imienia Edwarda Szylki w Ożarowie.
Piosenkę „Biegnij przed siebie” wykonały uczennice z SP w Pisarach: Sara Opala, Nikola Łyczak, Monika Skoczylas, Aniela Listopad. Na zakończenie piosenkę „Bukiet słów” zaśpiewały uczennice ZSO imienia Edwarda Szylki, Zuzanna Gorazda i Martyna Stankiewicz. Towarzyszył im chór i wszystkie osoby występujące w koncercie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS